نوشته ها

کتیبه پل تاریخی کشکان بر دیواره این پل عظیم نصب گردید

ارسال شده توسط :

کتیبه پل تاریخی کشکان بر دیواره این پل عظیم نصب گردید

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان))

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان عطا حسن پور با اعلام این خبر گفت: در کشور سه پل وجود دارد که دارای کتیبه هستند که یک مورد آن در استان فارس و دو مورد دیگر در لرستان است. مدیر پایگاه پلهای تاریخی لرستان اضافه کرد: این دو پل شامل کشکان و معمولان است که کتیبه پل «کلهرت» معمولان در دل کوه و به صورت غیر منقول بوده و کتیبه پل کشکان نیز یک قرن پیش از محل اصلی خود سقوط کرده و در حال حاضر در موزه فلک‎الافلاک نگهداری می‎شود. وی ادامه داد: در روی کتیبه تاریخ و سال دقیق ساخت و نام سازنده پل نگاشته شده است و این کتیبه با خط کوفی برگ‎دار که نوعی خط تزئینی است کنده‎ کاری شده است.‎ حسن‎ پور با اشاره به جزئیات ساخت پل کشکان اظهار کرد: همان‎ طور که بر روی کتیبه حک شده، این پل به دستور ابوالنجم بدربن حسنویه ساخته شده و عملیات ساخت آن از سال 389 شروع و در سال 399 به اتمام رسید.

مدیر پایگاه پل‎های تاریخی لرستان تصریح کرد: از گذشته‎های دور کشکان را به مادر پل‎های ایران لقب داده‎اند و مطالعات زیادی از سوی باستان‎شناسان داخلی و خارجی بر روی آن صورت گرفته، اما مهم‎ترین بررسی مربوط به آقای احمد پرویز بوده که در پایان‎نامه خود با نام «پل‎ و تحول آن در قلمرو ابوالنجم بدربن حسنویه» آنها را مورد بررسی قرار داده است. وی خاطرنشان کرد: تا قبل از پژوهش آقای پرویز، گمان می‎شد که تمام پل‎ها مربوط به دوره ساسانیان است اما طبق بررسی وی معلوم شد که ساخت اکثر پلهای بزرگ لرستان مربوط به بدر حسنویه است. حسن‎پور بادآور شد: پل کشکان عظیم‎ترین پل استان بوده که 325 تا 330 متر طول دارد و ارتفاع آن بین 15 تا 20 متر است که بیشتر سنگ‎های نمای آن در فاصله 15 کیلومتری از کوه مپل انتقال داده شده‎اند. مدیر پایگاه پل‎های تاریخی لرستان با اشاره به کتیبه پل کشکان گفت: این کتیبه از روی نسخه اصلی موجود در موزه فلک الافلاک کپی ‎برداری شده و بر روی بدنه اصلی بعد از صد سال نصب می‎شود. محل نصب در جای واقعی کتیبه و روی پایه ششم در ارتفاع 10 متری است و طوری نصب می‎شود که به بافت اصلی اسیب وارد نکند.

وی با اشاره به ابوالنجم بدر بن حسنویه حاکم لرستان اظهار کرد: این فرد در قرن چهارم بر استان حکومت می‎کرده و یکی از ثروتمندترین و قدرتمندترین حاکمان وقت بوده که همزمان با حکومت آل بویه فرمانروایی می‎کرده و از کردهای برزیکانی عراق بوده است. حسن‎پور افزود: بدربن حسنویه منشأ بسیاری از آبادانی‎های استان از جمله پل کشکان، پل‎ دختر، مقبره امامزاده زید بن علی، آسیاب‎ها و آبدان‎ها و… بوده است. این فرد همچنین پل کشکان را علاوه بر عام المنفعه بودن، برای رفاه حال کاروانیانی که در مسیر عتبات عالیات می‎آمدند ساخته است. کارشناس ناظر پل تاریخی کشکان گفت: کار مرمت پایه‎ها و آبشکن‎های این پل از سال 88 شروع شده و در سال 92 به پایان رسیده است و در حال حاضر تکمیل مرمت این پل بصورت پیوسته ادامه دارد. زهرا بهاروند افزود: برای مرمت آبشکن‎ها از سنگ پاکتراش استفاده شده و تا حد امکان سعی شده از خود مصالحی که در پل به کار گرفته شده استفاده شود تا به اصل پل نزدیک باشد.

وی اضافه کرد: هزینه مرمت پل بالا بوده و نیاز به تخصیص اعتبار سالانه بیشتری دارد. کارشناس ناظر پل تاریخی کشکان افزود: با اتمام مرمت پل و تعریف طرح جامع و تملک فضای اطراف این پل، می توان یک سایت گردشگری ایجاد نموده تا مورد بازدید عموم قرار گیرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons