نوشته ها

کسب رتبه اول کشوری استان مرکزی در فروش محصولات صنایع دستی

ارسال شده توسط :

کسب رتبه اول کشوری استان مرکزی در فروش محصولات صنایع دستی

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی از کسب رتبه اول کشوری در افزایش فروش محصولات صنایع دستی بین استان‌های کشور خبر داد.

سید محمد حسینی اظهار داشت: استان مرکزی از لحاظ میزان درصد تغییرات فروش صنایع دستی در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بالاترین رشد را در مقایسه با سایر استان‌های کشور داشته و موفق به کسب رتبه اول در این زمینه شده است.

وی تصریح کرد: در اکثر شهرستان‌ هاى استان صنایع مختلف دستى وجود دارد که فروش این صنایع از نظر اقتصادی تأمین‌ کننده درآمد براى برخى خانواده‌‏ها محسوب مى‏شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: قالى‌بافى، گلیم و جاجیم بافى، گیوه چینى، مسگرى، قلم‌ زنی، منبت، کنده‌ کاری و قلم‌زنی روی چوب، معرق، معرق، مشبک، ساخت سازهای سنتی، خراطی، حجم ‌سازی و… از مهمترین صنایع دستی استان محسوب می‌شوند.

حسینی با بیان اینکه هنرمندان این استان در ۱۱۰ رشته صنایع دستی فعالیت دارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از ۸ هزار هنرمند در حوزه صنایع دستی در این استان فعال هستند که از این تعداد ۱۲ هنرمند استان نشان ملی و ۱۰ هنرمند نشان یونسکو را دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به افزایش میزان فروش محصولات صنایع دستی استان گفت: برگزاری هفته‌های فرهنگی در شهرستان‌ها، احداث و ایجاد بازارچه‌های موقت در ایام تعطیلات تابستانی، ایجاد بازارچه‌های دائمی صنایع دستی از عوامل موثر در افزایش میزان فروش محصولات بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: با برگزاری بازارچه‌های موقت فروش صنایع دستی در تابستان امسال در شهرهای خمین، محلات، اراک، ساوه، شازند، تفرش، دلیجان، آشتیان و فراهان حدود ۵۰ هزار نفر از این بازارچه‌ها بازدید کردند.

معاون صنایع دستی استان مرکزی نیز گفت: در راستای تحقق اهداف اساسی این اداره کل در جهت شناسایی و ساماندهی صنایع و صنعتگران استانی، تربیت نیروی انسانی مورد نیاز، معرفی هر چه بیشتر جاذبه های این بخش و استفاده از آن در گسترش صنعت گردشگری و ایجاد بانک اطلاعاتی لازم و تسهیل مقررات و رفع موانع و مشکلات اجرایی، صادرات صنایع دستی و تهیه و ارائه طرحهای تولیدی مناسب جهت هدایت سرمایه گذاران و مهمتر از همه تنظیم سیاست های آموزشی، پرورشی و ترویجی جهت استمرار و حرکتهای آینده در راستای توسعه صنایع دستی استان و کشور عمل کرده و می نماید.

قاسم کاظمی تصریح کرد : از آنجا که برگزاری نمایشگاهها از مهمترین عوامل ترویجی صنایع دستی و راهکاری اساسی در مقوله بازرگانی محصولات هنری به شمار می رود، در این راستا برگزاری نمایشگاههای استانی، منطقه ای، سراسری و … در رئوس برنامه های معاونت صنایع دستی استان مرکزی قرار داشته است که در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر بوده است و خیل عظیمی از علاقمندان را به خود جذب نموده است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons