نوشته ها

کشفیات جدید در بنای تاریخی کوشک سلامه خراسان رضوی/مرمت بنا با مشارکت مالک و میراث فرهنگی

ارسال شده توسط :

کشفیات جدید در بنای تاریخی کوشک سلامه خراسان رضوی/مرمت بنا با مشارکت مالک و میراث فرهنگی

((میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان خواف))

مدیرمیراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خواف گفت: درجریان مرمت کوشک سلامه چند آجر لعاب دار مربوط به دوره سلجوقی کشف شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان خواف، محمود باعقیده با اعلام این خبر افزود: فصل جدید مرمت کوشک سلامه با مشارکت میراث فرهنگی و آقای قریشی مالک کوشک با هدف استحکام بخشی بنا آغاز شده است بنا به گفته وی احداث کانال ناکش در اطراف بنا به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به آن ،پی بندی بنا وشیب بندی وتسطیح اطراف این اثر تاریخی در دستور قرار کار قرار دارد.

باعقیده ادامه داد: بنای تاریخی کوشک تا سال ۱۳۲۶ شمسی به صورت تلی از خاک بود ،مرحوم قریشی از سال ۲۶ به بعد خاکبرداری و تجدید بنای کوشک را وجهه همت خویش قرار داد و با هزینه های بسیار بعد از چهار سال کار مداوم در سال ۱۳۳۰ خورشیدی بنای کوشک سلامی هیات فعلی خود را بازیافت گفته می شود.

وی افزود: ساختمان کوشک در اصل و از روی انگاره های بازمانده، دارای سه طبقه بوده است. که فقط طبقه همکف و اول آن تا حدی قابل تعمیر بوده و طبقه دوم کاملاً از نو ساخته شد . باعقیده افزود در جریان احداث کانال ناکش در اطراف این بنای ارزشمند و در عمق حدودا ۵/۱ متری تعدادی آجر لعاب دار به رنگ فیروزه ای وشیری نمایان شد که به احتمال زیاد مربوط به دوره سلجوقیان می باشد ویافزود پوشش آجری بنا مربوط به بازسازی بدنه اصلی است که مرحوم قریشی انجام داده است وکشف این آجرهای لعاب دار می تواند این فرضیه را مطرح کند که نمای اصلی کوشک با استفاده از آجرهای لعاب دار مزیین بوده است.

وی اظهار امیدواری کرد با استفاده از گمانه زنی در اطراف این اثر ارزشمند تاریخی می توان اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آورد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons