نوشته ها

کشف اثر سه هزار ساله در منطقه اورامان استان کردستان

ارسال شده توسط :

کشف  اثر سه هزار ساله در منطقه اورامان استان  کردستان

(( میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ))

در نتایج بررسی‌ های اولیه انسان‌ شناسی که بر روی مجموعه‌ای از اسکلت های انسان ، که در کاوش ‌های اخیر یک گور سنگی سه‌ هزار ساله در شهرستان سروآباد کشف‌ شد. اطلاعات جدیدی از وضعیت سلامت و تغذیه ساکنان این منطقه بدست آمد .

طبق گفته جناب آقای علوی مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان کردستان، گور کاوش شده در نزدیکی روستای روآر قرار دارد و اخیراً  هم زیر نظر آقای طاهر قسیمی از باستان شناسان استان کاوش و مستند سازی شده است.

سید محسن علوی افزود: گور کاوش شده حاوی بقایای مهمی از عصر آهن است که در یک دوره زمانی، به ‌طور مکرر برای تدفین مورد استفاده ساکنان منطقه بوده است.

 وی تصریح کرد: در کاوش گور سنگی ، بقایای پراکنده حدود هشت اسکلت انسان یافت شده که بر اساس مطالعات انجام‌ شده اغلب مربوط به افراد بالغ‌اند.

آقای مجتبی قاسمیان، انسان ‌شناس جسمانی تیم باستان ‌شناسی روآر نیز در این باره گفت: ، شمار زیادی دندان انسان در این کاوش‌ ها به‌ دست ‌آمده که در بررسی آن‌ها اطلاعاتی درباره سلامت جسمی و وضعیت تغذیه مردمان عصر آهن منطقه اورامان به دست داده است. طبق گفته این انسان ‌شناس در بررسی دقیق دندان‌ های یک آرواره که متعلق به فرد جوانی با سن حدود ۱۶ الی۲۰ سال است، شواهدی از عارضه ی هایپوپلازی خطی در سطح مینای دندان مشاهده ‌شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons