نوشته ها

کشف بقایای یک شهر تاریخی مربوط به دوران هخامنشی در تپه ریوی مانه و سملقان

ارسال شده توسط :

کشف بقایای یک شهر تاریخی مربوط به دوران هخامنشی در تپه ریوی مانه و سملقان

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان شمالی ))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری از کشف بقایای یک شهر تاریخی مربوط به دوران هخامنشی در تپه ریوی شهرستان مانه و سملقان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی محمد سویدانلوئی در جریان بازدید مشترک با فرماندار شهرستان مانه و سملقان از فعالیت های باستان پژوهی در تپه ریوی ، ا ز بدست آمدن شواهدی مبنی بر وجود بقایای یک شهر تاریخی مربوط به دوران هخامنشی در این محوطه خبر داد .

سویدانلوئی افزود : با توجه به اهمیت علمی تپه تاریخی ریوی  اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان با حمایت پژوهشکده باستان شناسی کشور و موسسه باستان شناسی آلمان  برنامه منظمی را تحت عنوان ( پروژه باستان شناسی ریوی ) جهت کاوش و مطالعات باستان شناسی به مدت ۷ سال برنامه ریزی نمود که دو فصل آن در سالهای ۹۱ و ۹۳ با فعالیتهای تعیین عرصه و حریم  و لایه نگاری انجام گرفت  و فص سوم با همکاری باستان شناسان آلمانی از خرداد ماه امسال  با هدف بررسی ژئوفیزیک و مطالعات آزمایشگاهی آغاز شد .

وی تصریح کرد با توجه به همکاری ارزنده فرماندار شهرستان مانه و سملقان در صدد هستیم ضمن در نظر گرفتن اعتبارات مناسب فعالیتهای باستان شناسی در این منطقه را تسریع بخشیده و این مکان در آینده بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری  تاریخی مورد بهره برداری قرار گیرد .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons