نوشته ها

کشف تعداد ۳۸ قلم شی تاریخی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در شهرستان بیجار

ارسال شده توسط :

کشف تعداد ۳۸ قلم شی تاریخی  مربوط به هزاره اول قبل از میلاد در شهرستان بیجار

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیجار ))

مسئول  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بیجار از کشف تعداد ۳۸ قلم اشیاء تاریخی مکشوفه  از قاچاقچیان و حفاران غیر مجاز در این شهرستان خبر داد.
الیاسوند گفت:  قدمت تاریخی این اشیاء مربوط به دوران هزاره اول ق.م  بوده و دارای ارزش فرهنگی- تاریخی است ودر صورت انجام امور مرمتی و حفاظتی بر روی این آثار جزو اشیا موزه ای و دارای ارزش می باشند.
وی خاطرنشان کرد: تعداد سه مورد از اشیاء که توسط کارشناسان باستان شناسی مورد بررسی قرار گرفته به دلیل نامشخص بودن وضعیت اشیا و عدم  قدمت فاقد هر گونه ارزش تاریخی می باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: با توجه به مطالعات و بررسی های باستان شناسی  بیشتر این آثار اشیاءی هستند که  دارای ارزش فرهنگی، تاریخی و موزه ای می باشند. لذا بر اساس قوانین و مقررات میراث فرهنگی قابل ضبط و ثبت به نفع دولت(میراث فرهنگی) هستند.
وی در ادامه بیان داشت:  در ضمن با توجه به تعلق این آثار به ادوار مختلف، باحتمال قریب به یقین این اشیا از اماکن و محوطه های مختلف باستانی و از طریق کاوشها و حفاریهای غیر مجاز بدست آمده اند که بطور قطع انجام این امور صدمات جبران ناپذیری به مکانهای باستانی و موضوعات پژوهشی و تحقیقاتی مرتبط با حوزه میراث فرهنگی وارد نموده، لذا پیگیری های لازم نسبت به هماهنگی با مقامات محترم قضایی پرونده، در خصوص ضبط اشیا به نفع دولت(میراث فرهنگی) و  مجازاتهای مقرره بر اساس قوانین راجع به حفظ آثار ملی کشور در دست اقدام است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons