نوشته ها

کشف خمره ای ۷۰۰ ساله در شهرستان بیجار

ارسال شده توسط :

کشف خمره ای ۷۰۰ ساله در شهرستان بیجار

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ))

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان: در شهرستان بیجار یا همان گروس سابق که قدمتی چندین هزار ساله دارد، به طوری که همه کسانی که آثار بدست آمده در گروس را برسی کرده اند،  قدمت این شهرستان را به ۶ تا هفت هزار سال قبل می دانند و معتقدند منطقه مسکونی و اقتصادی قابل اهمیتی در غرب کشور بوده است.

این شهرستان طی این مدت ها افراد و فرهنگ های مختلفی را به خود دیده که بسیاری از آثار این دوران ها در زیر خاک مدفون هستند که کشف هر اثر تاریخی سرنخی برای رمزگشایی فرهنگ و تمدن گذشته آن دارد.

محمد ابراهیم الیاسوند مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیجار در این باره گفت : خمره ای در امامزاده عقیل این شهرستان که  احتمال می رود این خمره متعلق به دوره های میانی اسلامی باشد و قدمت آن بین قرن های هفتم تا هشتم هجری قمری  کشف شد،   قدمت بنای امامزاده عقیل که خمره در آنجا کشف گردید  به دوره سلجوقی می رسد و قسمتی از محدوده تاریخی آن توسط اهالی ساکن در منطقه به عنوان قبرستان مورد استفاده قرار می گیرد. محل کشف شده این خمره نیز بخشی از قبرستانی بوده که اهالی به منظور حفر قبر یک متوفی آن را کشف و موضوع را  به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیجار اطلاع داده اند. ماموران و کارشناسان پس از حضور در آن محل، خمره را از دل خاک بیرون آورده و جهت بررسی بیشتر به محل اداره میراث فرهنگی بیجار انتقال داده اند. خمره های مختلفی از دوره های تاریخی متعدد پیش از تاریخ، تاریخ، دوره های اسلامی در بیجار کشف شده که نشان از قدمت زندگی و تمدن در این شهرستان است. محوطه یاسوکند و امامزاده عقیل مربوط به دوره سلجوقیان است و در حسن‌آباد یاسوکند، حاشیه جنوبی شهر واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۹۳۱ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons