نوشته ها

کشف دو پناهگاه زیرزمینی در خراسان شمالی

ارسال شده توسط :

کشف دو پناهگاه زیرزمینی در خراسان شمالی

((میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی))

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی از کشف دو پناهگاه زیرزمینی در شهرستان اسفراین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی؛ محمد سویدانلویی با اعلام این خبر گفت :این دو پناهگاه زیرزمینی در شهرستان اسفراین از توابع بام وصفی اباد قرار گرفته است.

 وی گفت این دالان های زیرزمینی در قرن 4و5 هجری بعنوان پناهگاه در زمان هجوم بیگانان و در زمان نا امنی و آشوبهای سیاسی مورد استفاده قرار می گرفت.

سویدانلویی این پناهگاه را دالان های زیرمینی دستکند دانست که از چندین راهرو و اتاقهای جانبی تشکیل شده است.

مدیر کل  میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری  استان با اشاره به اینکه نمی توان از محل دقیق این پناهگاه های زیرزمینی اطلاعاتی را ارایه کرد، گفت: اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری  استان هم اکنون نیروی امنیتی کافی را برای حفاظت از این دالان های زیرزمینی در اختیار ندارد و به همین دلیل در صورت اعلام مکان این پناهگاه، حفاران غیرمجاز با هجوم به منطقه، حفاری در این فضاها را آغاز خواهند کرد..

علی اکبر وحدتی معاون میراث فرهنگی نیز که سرپرستی گروه باستان شناسی نیز برعهده داشت در این باره گفت: یکی از این  پناهگاه های زیرزمینی  در یک برجستگی طبیعی از جنس کنگلومرا به ارتفاع بیش از 30 متر از سطح دشت مجاور  حفر شده است. سطح این تبه فضای تقریبا مسطحی است که بقایای یک استقرار باستانی به ابعاد حدود 50 متر در آن قرار دارد که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. پناهگاه زیر زمین حفر شده در زیر این تپه دارای چندین  اتاق و پستو و راهروهای فرعی می باشد که به عنوان پناهگاه در زمان ناامنی و حملات بیگانگان مورد استفاده اهالی برای حفاظت از جان و مال آنها قرار می گرفته است.

معاون میراث فرهنگی همچنین ادامه داد: در یکی از این پناهگاه های زیرزمینی محل تقسیم  راهروی ورودی  به دو شاخه  شمالی و جنوبی  تقسیم شده و در این محل یک هواکش به صورت عمودی تا سطح زمین بالا رفته و امکان تهویه  و نیز ورود نور به فضا را فراهم نموده است .

وی با اشاره به پناهگاه کشف شده دیگر گفت: محل مورد نظر یک دالان زیرزمینی  دستکند است که از چندین راهرو و اتاقهای جانبی تشکیل شده   و محل ورودی این دالان به شکل یک میل چاه است که  حدود 5 متر عمق دارد و پس از ورود به یک فضای باز به یک راهروی چند بخشی و چندین اتاق منتهی می شود.

سرپرست تیم باستان شناسی افزود: در تمام اتاقها و بدنه راهروها حفره های کوچکی برای قراردادن پیه سوز قرار داد که نور داخل را تامین کرده  و اثر دوده چراغ را بر دیواره ها برجا گذاشته است.

وحدتی اشیا کشف شده را شامل انواع مختلف قطعات سفال لعابدار، ظروف شیشه ای، ابزار فلزی، تعداد آجر شش ضلعی، سفال های آبی و سفید مربوط به دوره تیموری  و بقایای استخوانهای جانوری دانست و گفت بسیاری از این سفال ها بدون لعاب بودند که تاریخ گذاری آنرا دشوار می سازد.

معاون میراث فرهنگی در خصوص مرمت و بازسازی این پناهگاه ها افزود :پس از ساماندهی این پناهگاه ها می تواند قابلیت بسیار بالایی جهت سرمایه گذاری و بهره برداری به عنوان یک مجموعه تاریخی فرهنگی را داشته باشند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons