نوشته ها

کشف سه گور خمره مربوط به دوران اشکانی در ترخان آباد مریوان

ارسال شده توسط :

کشف سه گور خمره مربوط به دوران اشکانی در ترخان آباد مریوان

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان ))

در طی انجام تعیین عرصه و حریم تپه ترخان آباد مریوان که به سرپرستی علی بهنیا درحال انجام است٬ سه گور خمره ای مربوط به دوران اشکانیان کشف شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان: سه گور خمره ای مربوط به دوران اشکانی در تپه ترخان آباد مریوان طی انجام تعیین عرصه و حریم این تپه به سرپرستی آقای علی بهنیا کشف شد.

 فریاد حدادیان مسئول  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مریوان در این باره گفت:  در طی انجام تعیین عرصه و حریم تپه ترخان آباد مریوان که به سرپرستی علی بهنیا درحال انجام است٬ سه گور خمره ای مربوط به دوران اشکانی کشف گردید که طی مطالعات اولیه به نظر می رسد که با یک محوطه گورستانی در ارتباط باشیم. با توجه به وضعیت مریوان در دوران اشکانی که دارای گورستان های متعدد از این دوران است این محوطه نیز می تواند تا حدود زیادی تابع همین سنت گورستان های خمره ای باشد.

حدادیان افزود :خاطرنشان می شود که در بخشی از تپه بقایای یک دیوار آجری که تقریبا آشفته بود بدست آمده است.

در ادامه گفت: در نهایت با توجه به داده های سفالی٬ محوطه دارای آثاری از دوران اشکانی تا قرون میانی اسلامی می باشد.

حدادیان در پایان گفت: برای تعیین عرصه و حریم و بررسی وضعیت این تپه تیمی متشکل از ۱۰ نفر در حال فعالیت می باشند که سرپرست این تیم با آقای علی بهنیا مسئول میراث فرهنگی قروه و کارشناس ارشد باستان شناسی، بنده بعنوان مسئول اداره میراث فرهنگی مریوان و عضو هیات کاوش، آقای معصومیان کارشناس ارشد باستان شناسی و عضو هیات کاوش، دو نفر کارشناس باستان شناسی، یک نفر عکاس و کارکنان بخش اجرایی می باشد که جا دارد از کلیه این عزیزان کمال تشکر و قدردانی را ابراز داریم .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons