نوشته ها

کشف یک سکونتگاه فصلی با قدمت بیش از پنج هزار سال در اورامان کردستان

ارسال شده توسط :

کشف یک سکونتگاه فصلی با قدمت بیش از پنج هزار سال در اورامان کردستان

(( میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری استان کردستان ))

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کردستان از کشف سفال‌های اواخر دوره مس و ‌سنگ توسط تیمی از باستان شناسان در منطقه اورامان در کردستان خبر داد.

سید محسن علوی با اعلام این خبر گفت: تیمی از باستان ‌شناسان در بررسی یک پناهگاه صخره‌ ای در ارتفاعات مشرف‌ به رودخانه سیروان در نزدیکی روستای ناو (شهرستان سروآباد)، آثاری با قدمت بیش از پنج هزار سال کشف کرده‌اند. آثار یافت شده شامل مجموعه‌ای غنی از سفال‌های شاخص دوره مس و سنگ همراه با ابزارهای سنگی ساخته ‌شده از سنگ چخماق است.

طبق گفته سیروان محمدی قصریان، از کارشناسان استان کردستان، سفال‌های یادشده شامل قطعاتی از سفال‌های پوک همراه با پوشش قرمزرنگ بوده که یکی از گونه‌های سفال شاخص این دوره در زاگرس است. سفالهای مشابه پیش از این در شماری از محوطه‌های باستانی غرب کشور نظیر تپه باستانی و مشهور گودین در کنگاور گزارش‌ شده است. وی همچنین افزود این نخستین بار است که در مناطق کوهستانی اورامان آثاری از این دوره که باستان‌ شناسان آن را دوره مس و ‌سنگ جدید می‌گویند، یافت شده است. این کارشناس تأکید کرد که کشف یادشده نشانه تداوم و گسترش استفاده از غارها و پناهگاه‌ های منطقه توسط گله ‌داران در نیمه دوم هزاره چهارم پیش از میلاد است.

طبق گفته سید مرتضی رحمتی از اعضای تیم باستان ‌شناسی، دست‌ ساخته‌ های سنگی شامل سنگ مادر و ابزارهای تراشه‌ ای است که از آن‌ها جدا شده‌اند. در ساخت این ابزارهای ساده از سنگ چخماق که در دامنه‌ های صخره ‌ای اطراف رودخانه سیروان یافت می‌شود، استفاده ‌شده است. وی همچنین اشاره کرد که ساخت ابزار سنگی از تیغه و ریز تیغه که تراش آن نیازمند مهارت بیشتری بوده در روستاهای دوره مس و ‌سنگ رواج داشته است. اما در مکان‌ هایی که به‌ طور موقت توسط گله ‌داران استفاده می‌شد، چنین تولیدات حرفه‌ای کمتر یافت می‌شود.

علوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کردستان در خاتمه اشاره کرد که کشف اخیر از نتایج برنامه بررسی و کاوش باستان ‌شناسی منطقه اورامان است که هم اکنون با هدایت دکتر فریدون بیگلری در حال انجام است. این برنامه پژوهشی از اواخر سال گذشته آغاز شده و تاکنون منجر به کشف و کاوش تعداد قابل توجه‌ ای مکان باستانی شده که اطلاعات اندک ما را از پیش از تاریخ و ادوار تاریخی منطقه افزایش داده و امکان بازسازی پیشینه سکونت انسان در منطقه را از پیش از پنجاه هزار سال قبل تا قرون اخیر فراهم آورده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons