نوشته ها

کلنگ کاوش های باستان شناسی بر اراضی ماسال

ارسال شده توسط :

کلنگ کاوش های باستان شناسی بر اراضی ماسال

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ))

برای نخستین بار در شهرستان ماسال، کلنگ کاوش های باستان شناسی بر زمین خورد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ برای نخستین بار در شهرستان ماسال و با گذشت بیش از یک قرن از تا سیس رشته باستان شناسی در ایران، کلنگ کاوش های باستان شناسی در این شهرستان به زمین خورد.

گورستان تاریخی اسبه ریسه منطقه هدف اولین کاوش های تیم باستان شناسی خواهد بود که سرپرستی آن را مجید کوهی، باستان شناس و مسئول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ماسال بر عهده دارد.

مجید کوهی به پیشینه شهرستان ماسال و غنای تاریخی آن اشاره نمود و اظهار داشت: “گورستان تاریخی اسبه ریسه” دارای قدمتی بالغ بر ۳۲۰۰سال می باشد و تاکنون آثاری از گوردخمه و استودان ها که مربوط به دوران قبل از اسلام بوده در آنجا رویت شده است.

وی با اشاره به اینکه در گورستان تاریخی اسبه ریسه آثاری از دوران حکومت های هخامنشیان ، ساسانیان و دوران اسلامی نیز مشاهده شده، از مشارکت گروه های باستان شناسی مجرب و فارغ التحصیل از دانشگاه های آلبرتا و اریزونای آمریکا ، کارشناسان باستان شناسی عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی کشور ، مهندسین معماری، مردم شناسی، بوم شناسی ، اقلیم شناسی و زمین شناسی در کنکاش مذکور خبر داد.

این باستان شناس خاطرنشان کرد: کاوش در اسبه ریسه به مدت یکماه و از ششم اردیبهشت تا ششم خرداد ماه انجام خواهد شد و طی این مدت بازدید برای عموم علاقمندان به باستان شناسی آزاد خواهد بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Linkedin
Share On Youtube
Hide Buttons