نوشته ها

کهن ترین مناره آجری ایران در فریمان، زیر ذره بین پژوهشگران آلمانی و تاجیکستانی

ارسال شده توسط :

کهن ترین مناره آجری ایران در فریمان، زیر ذره بین پژوهشگران آلمانی و تاجیکستانی

 (( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ))

یک گروه از پژوهشگران و محققین آلمانی و تاجیکستانی که جهت انجام پروژه تحقیقاتی- تاریخی به ایران سفر کرده اند، از محوطه باستانی سنگ بست فریمان بازدید و از نزدیک با این مجموعه باستانی مهم که دربرگیرنده تنها آثار برجای مانده از دوران غزنویان در خاک کنونی ایران است آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، دکتر «لورانز کورن»استاد شرق شناسی دانشگاه بامبورگ آلمان و دکتر «الیاسف» عضو آکادمیک باستان شناسی تاجیکستان به همراه عده ای دیگر از دانش پژوهان خارجی با حضور در سنگ بست فریمان به بررسی میل ارسلان جاذب بعنوان که کهن ترین مناره آجری ایران و سایر آثار محوطه تاریخی سنگ بست پرداختند.

در این بازدید دکتر لورانزکورن محوطه تاریخی سنگ بست فریمان را از مهمترین محوطه های تاریخی خاورمیانه برشمرد که می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی از دوران غزنویان و ماقبل آن را در اختیار قرار دهد.

دکتر کرون گفت: سنگ بست از آنجا که محل تلاقی راههای کارون رو بین شهرهای تاریخی مرو، نیشابور، هرات، بخارا و…واقع شده در عرصه تجاری و بازرگانی نیز نقش مهمی داشته است.

این استاد دانشگاه که هنر اسلامی در آلمان تدریس می کند ضمن درخواست انجام کاوش های باستانشناسی در سنگ بست(به خصوص بقایای مسجد ارسلان)، اقدامات اخیر میراث فرهنگی را در احیاء و معرفی آن بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت ما نتایج تحقیقاتمان را بصورت مقاله منتشر خواهیم کرد که این باعث شناخت بیشتر محوطه تاریخی سنگ بست در جهان خواهد شد خواهد شد.

 دکتر الیاسف نیز که از دیدن قدمت و شیوه معماری و مهندسی میل و مقبره ارسلان جاذب و ۱۳ هکتار محوطه تاریخی سنگ بست بسیار خوشحال شده بود این آثار را متعلق به تمام جهان توصیف کرد و گفت سنگ بست در دوران مختلف تاریخی نقش مهمی در بازرگانی خراسان بزرگ داشته است، از این رو شایسته است بصورت ویژه به آن نگاه شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریمان نیز در این خصوص گفت: این گروه از محققین همچنین از تصاویر اماکن مهم گردشگری فریمان که در محل مقبره ارسلان به نمایش گذاشته شده نیز بازدید کرده و با سایر جاذبه های تاریخی و طبیعی فریمان که توضیحات آن به دو زبان فارسی و انگلیسی آمده است نیز آشنا شدند.

وی همچنین از اهداء کتاب «فریمان، سیری در آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری »به مهمانان خارجی خبر داد.

گیاهی افزود: طی ۴ ماه گذشته، ۴۸ نفر محققین اروپایی از محوطه تاریخی سنگ بست فریمان که در ۳۵ کیلومتری از شهرهای فریمان و مشهد واقع شده است بازدید کرده اند.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons