نوشته ها

کوه باشکوه تفتان افتخار سیستان و بلوچستان

ارسال شده توسط :

کوه باشکوه تفتان افتخار سیستان و بلوچستان

((میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان))

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: کوه باشکوه “تفتان” افتخار سیستان و بلوچستان و این شاهد کهنسال ایران زمین به عنوان سومین کوه بزرگ ایران به ثبت ملی رسید.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان و به نقل از مشتاق گوهری مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان قله سربلند تفتان، یکی از عارضه‌های طبیعی منحصر بفرد جنوب شرق ایران است که توانسته تمدن چندین هزار ساله سیستان و بلوچستان به رخ جهانیان بکشد به عنوان سومین کوه ملی ایران به ثبت رسید.. پیش از این کوه‌های دماوند و سبلان ثبت ملی شده بودند .

مشتاق‌ گوهری اظهار کرد: ثبت ملی این کوه، طبق یک سری ضوابط و قوانین طبیعی که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شده بود در آخرین جلسه شورای عالی ثبت کشور مورد تایید قرار گرفت و انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: تفتان از هدف‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود که با ثبت ملی آن می‌توان امکانات گردشگری و رفاهی بیشتری را در این منطقه برنامه‌ریزی و ایجاد کرد.و با ثبت ملی تفتان، کمک زیادی برای شناسندن این کوه در منطقه و جهان خواهد شد.

مشتاق گوهری گفت: با کمک بسیج مردمی و سازمان‌های گردشگری می‌توان تفتان را آنطور که شایسته آن است همچون کوه‌های هم ترازش در دیگر نقاط کشور به عنوان قطب گردشگری معرفی کرد.

وی با قدردانی از تلاشهای مجموعه فعالان این عرصه گفت خاش با داشتن جذابیتهای متنوع و مزیتهای فراوان خود در سال ۹۴ و سالهای آتی به محور فعال و گردشگر پذیر استان تبدیل می شود.ایجاد حلقه گردشگری حوزه تفتان با مرکزیت زاهدان و روستاهای همجوار آن از برنامه های آتی سازمان میراث فرهنگی استان در آینده نزدیک است.

گفتنی است َتفتان یا ارتفاع ( ۴۰۵۰ متر) آتشفشان نبمه فعال ایران است. این کوه در منطقهٔ جنوب شرقی ایران، در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته‌است. این قله در حدود چهار هزار متر از سطح آب‌های آزاد ارتفاع دارد و بلندترین قله در منطقه جنوب شرقی ایران است. نزدیکترین شهر به تفتان خاش است.

تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرما است. این آتشفشان فعال است و گازهای گوگرد در دهانه آن منتشر می‌شوند.

خاش با ۲۱۵ اثر تاریخی و طبیعی از جمله قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان به عنوان بام شرق ایران، گل فشان پیرگل، رودخانه های زیبای ایرندگان و کارواندر، دریاچه سردریا، غارهای متعدد، چشمه های آب معدنی، سرد و گرم و نیز قلعه های متعدد تاریخی، بازارچه سرپوشیده و مسجد جامع یکی از مناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شود.

سندگل معاون میراث فرهنگی استان در همین زمینه گفت تا کنون بیش از ۱۶۰۰ اثر میراث فرهنگی ،طبیعی ومعنوی استان با پیگیری این معاونت به ثبت ملی رسید ه و اثر شاخص شهرسوخته نیز یگانه اثر استان در فهرست جهانی می باشد وآثار دیگری نیز در مسیر ثبت ملی و جهانی قرار دارد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons