نوشته ها

کوچکترین مشبک دنیا در نمایشگاه فارس در یک نگاه رونمایی شد

ارسال شده توسط :

کوچکترین مشبک دنیا در نمایشگاه فارس در یک نگاه رونمایی شد

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

از کوچکترین چاقوی دست ساز جهان تا ریز ترین مشبک ساخته شده را در غرفه صنایع دستی نی ریز واقع در ارگ کریم خانی نظاره گر هستیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس حمیدرضا هادی مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان نی ریز در خصوص محصولات و آثار باستانی شهرستان نی ریز این گونه گفت: انجیر، بادام، کشمش، تخم آفتابگردان و حاجی بادام در غرفه نی ریز عرضه می شود و شاخص ترین سوغات نی ریز حاجی بادام این شهرستان است که نظیر آن در ایران یافت نمی شود و تفاوت آن با دیگر مناطق ایران درصد بادامی است که در این نوع شیرینی استفاده شده است.

وی در ادامه افزود: چاقو کلیددار که حدود ۹۰ سال پیش منسوخ شده بود توسط صنعتگر آقای محمد رضا عطار پور در سال ۱۳۹۳ احیا شده.

مسئول غرفه شهرستان نی ریز واقع در ارگ کریم خانی گفت: در سال ۱۳۹۰ صنعتگر آقای عطار پور کوچک ترین چاقوی جهان را ساخته است که در این نمایشگاه در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: کوچک ترین مشبک دنیا توسط صنعتگر محمد صادق صیاد پور در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

وی در خصوص آثار باستانی این شهرستان افزود: شاخص ترین مکان برای بازدید مسجد جامع کبیر است که این مسجد یکی از بناهای تاریخی و از قدیمی ترین مساجدی است که در سده های نخستین اسلامی بنا شده است. برخی این مسجد را آتشکده دانسته و گفته اند که در دوره ساسانیان آتش مقدس را از آتشکده کار یان به آنجا می آورده اند.

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از مناطق بازدید آرامگاه استاد میرزا احمد نی ریزی است که از بزرگ ترین خوشنویسان نسخ نویس و کاتبان قرآن در قرن دوازده هجری (اواخر حکومت صفویه) است.

طبیعت و اکوتوریسم نی ریز نیز از دیگر جاذبه های این شهرستان است. حمیدرضا هادی در این خصوص افزود: مرتفع ترین آبشار فصلی خاورمیانه با ۱۱۵ متر ارتفاع و منطقه نمونه بهرام گور از مناطق نمونه گردشگری است و در پارک ملی این منطقه زاغ بور، جبیر، گور خر ایرانی، هوبره، کاراکای و پلنگ حفاظت می شود.

یکی دیگر از سوغات های نی ریز سفال این شهرستان است که در این غرفه توسط استاد الیاس فخاری درست می شود و دیدن آن برای بازدید کنندگان خالی از لطف نیست. در پایان محمد رضا هادی در خصوص قدمت این شهرستان گفت: شهرستان نی ریز از قدمت بالایی برخوردار است و در زمان های قدیم در این مکان ۷۰۰ کارخانه اسلحه سازی بوده است که سند این امر در الواح گلی دوره هخامنشی به چشم می خورد که از نی ریز با نام نرزی، نرزش و نرزیش یاد شده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons