نوشته ها

گردشگری اصلی‌ترین محور توسعه کردستان است

ارسال شده توسط :

گردشگری اصلی‌ترین محور توسعه کردستان است

((میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان))

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان از گردشگری به عنوان اصلی‌ترین محور توسعه در این استان نام برد و گفت: باید با تعامل بین دستگاه‌ها و همراه کردن مردم منطقه در این مسیر گام‌های اساسی برداریم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان امیر قادری در جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان استان که در معاونت عمرانی استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: مناطق و روستاهای گردشگری همچون اورامان و پالنگان در واقع بهشت طبیعی کردستان هستند که در حفظ آن باید تلاش کرد.

وی خاطرنشان کرد: معماری پلکانی، خانه‌هایی با نمای سنگی و ساخته شده در شیب تند و باغستان‌هایی در دل کوه از ویژگی‌های منحصر به فرد منطقه اورامان بوده که آن را به قلب گردشگری غرب کشور تبدیل کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان با بیان اینکه توسعه و ورود امکانات به این منطقه بر اساس چارچوب تعریف شده و حرکتی امروز به این بافت ارزشی و تاریخی لطمه وارد می‌کند، افزود: مخالف ورود امکانات رفاهی به این مناطق نیستم، اما تجربه نشان داد به دلیل بخشی نگری و منطقه‌ای عمل کردن ورود امکانات تنها به بافت تاریخی روستاهایی از این قبیل لطمه وارد کرده است.

قادری بخشی‌نگری و منطقه‌ای عمل کردن را بزرگترین مشکل در توسعه و حفظ توامان این مناطق دانست و تصریح کرد: متاسفانه همین امر موجب شده ساخت و سازهایی که در منطقه اورمان انجام می‌گیرد بافت سنتی خود را از دست داده و رنگ و لعاب شهری به خود گرفته است.

وی از گردشگری به عنوان اصلی‌ترین محور توسعه در این استان نام برد و گفت: باید با تعامل بین دستگاه‌ها و همراه کردن مردم منطقه در این مسیر گام‌های اساسی برداریم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان افزود: مناطق تاریخی همچون اورامان ارزش بسیار زیادی دارد که باید با تدوین طرح‌های کاربردی از این قابلیت‌ها به نحو احسن بهره گرفت.

قادری همکاری و تعامل بین دستگاهی در راستای حراست این میراث تاریخی را ضروری خواند و بیان داشت: هماهنگی بین دستگاهی ضمن جلوگیری از موازی کاری موجب تحقق اهداف می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: وجود اختلاف سلایق در هر حوزه‌ای امری طبیعی است، اما نباید اجازه تبدیل شدن آن به کنتاکت‌های بین دستگاه‌ها شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: همه اعضای کارگروه گردشگری استان یک هدف را دنبال می‌کنند و بر همین اساس داشتن تعامل و هماهنگی برای دستیابی و تحقق این هدف امری ضروری است.

قادری با اشاره به مصوبات جلسات قبلی در استان تصریح کرد: اجرا و یا عدم اجرای مصوبات جلسات قبلی باید در هر جلسه مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: طرح‌ هادی با شرح خدمات خاص در حال تدوین است که می‌توانیم در بستر همین کارگروه‌های گردشگری به اطلاع دستگاه‌ها رساند.

قادری با بیان اینکه پرداخت تسهیلات به منظور کمک به روستائیان با هدف حفظ و ماندگاری آنان در زمینه ایجاد اشتغال و تعمیر مسکن از سوی بانک‌ها نقش بسزایی در جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها دارد، تصریح کرد: صندوق مهر امام رضا در این راستا در سطح استان به ویژه در روستای پالنگان حرکت‌های بسیار خوبی انجام داده که امیدواریم سایر بانک‌ها نیز در این زمینه ورود پیدا کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: انجام طرح‌های مطالعاتی در اورامان با توجه به ظرفیت‌های خوب گردشگری آن و همچنین برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در زمینه ثبت جهانی این منطقه باید در اولویت قرار گیرد.

قادری در ادامه با بیان اینکه متاسفانه برخی از حرکت در این منطقه بکر و ارزشی با افزایش تعداد مسافران و گردشگران موجب تخریب اورمان شده است، اظهار کرد: به هر اندازه که تعداد گردشگران افزایش یافته هویت و اصالت منطقه گرفته شده است.

به گفته وی، هدف اصلی بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی از ورود به این منطقه در واقع رفتن به دامن این طبیعت بکر و دست نخورده است، اما اجرای برخی طرح‌ها که با هدف رفاه مردم و گردشگران انجام گرفته چون کارشناسی شده نبوده به چهره اصلی آن لطمه وارد کرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: اصالت بافت‌های قدیمی دلیل اصلی استقبال گردشگران از حضور در این منطقه است و اگر اقدامات رفاهی نیز انجام می‌شود باید با محوریت حفظ این بافت‌ها باشد.

قادری در مورد مشکلات به وجود آمده در مورد مجتمع شیلات پالنگان افزود: باید با فرهنگ‌سازی و سازو کارهای مناسب در زمینه گردشگری مانع از تکرار این گونه اتفاقات ناگوار شد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons