نوشته ها

گردش در شهرستان ارسنگان فارس را از دست ندهید

ارسال شده توسط :

گردش در شهرستان ارسنگان فارس را از دست ندهید

(( جاذبه های گردشگری شهرستان ارسنجان ))

از آثار باستانی شاخص این شهرستان می توان به مسجد جامع ارسنجان و مدرسه سعدیه که متعلق به دوره صفویه می باشد اشاره کرد. آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی : جنگل های سر سبز طبیعی بناب ، چشمه سارها ارتفاعات دال نشین ، دریاچه طشتک، غار ضحاک، ایوان قدمگاه، بند بست، مدرسه سعیدیه، پیر باصفا   ایوان قدمگاه (مقبره چاشتخوار) :

در انتهای جنوبی کوه رحمت و در شمال روستای چاشتخوار، ایوانی سنگی از دوران هخامنشیان به نام «قدمگاه» قرار دارد که در دل کوه تراشیده شده است. این ایوان دربرگیرنده ۲ طبقه است که توسط دو ردیف پلکان سنگی به هم مرتبط میشوند.

  مسجد جامع ارسنجان : مسجد جامع ارسنجان یکی از کهنترین بناهای دوران صفویه است که با دو ایوان در شرق و غرب بنا شده است.

 شبستان این مسجد با مصالح جدید تعمیر شده است. مسجد بزرگتری با گنبدی رفیع در نزدیکی این مسجد قدیمی ساخته شده است.

  مدرسه علمیه سعیدیه : مدرسه سعیدیه در دوران صفویه و در سال ۱۰۸۵ هجری قمری توسط مردی نیکوکار به نام «حاج سعیدالله» ساخته شده است. سر در ورودی مدرسه به وسیله گچ مقرنس کاری شده و در زیر آن کتیبه ای به خط ثلث بر کاشی معرق شده است. این مدرسه به شکلی زیبا ساخته شده و در نوع خود بیمانند است.

  بند بست : بند بست، ویرانه های دیواری است که پیرامون ارسنجان را فراگرفته است. این دیوارها در چند قسمت، گذرگاهها را بسته و به مناطق سختگذر پیوند خورده است.

قسمت اصلی دیوار، طولی حدود ۴ کیلومتر دارد که دو رشته کوه شمالی و جنوبی ارسنجان را به هم وصل کرده است.

  تل تیموران : در کنار روستای کوشک از توابع ارسنجان، تپهای به طول ۲۰۰ متر و پهنای ۱۴۰ متر قرار گرفته که به نام تل تیموران خوانده میشود. ارتفاع بلندترین نقطه آن به ۶ متر میرسد.

 با انجام گمانهزنیهای علمی معلوم شده است که از ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تا دوران اسلام، مردگان را در این محل دفن می کردند.

  غار ضحاک : غار ضحاک از مکانهای طبیعی و اماکن بسیار زیبایی است که دستیابی به آن جز با وسایل مجهز به کوهنوردی و غار پیمایی به آسانی امکانپذیر نخواهد بود. روایتهای گوناگونی درباره این غار گفته شده است؛ مانند زندانی شدن ضحاک به دست فریدون، پیش از بردن ضحاک به کوه دماوند.

صنایع دستی و سوغات ارسنجان : قالی ، جاجیم ، رودوزی های سنتی و گیوه از صنایع دستی ارسنجان و  انار، رب انار، آب نبات از سوغات معروف این شهرستان است .

غذاهای محلی ارسنجان ؛  آش انار، آش رشته و آش دوغ است .  گفتنی است ، شهرستان ارسنجان به مرکزیت شهر ارسنجان در شمال شرقی استان فارس قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با شهرستانهای پاسارگاد و بوانات، از شرق با شهرستان نیریز، از غرب با شهرستان مرودشت و از جنوب با شهرستان خرامه مرز مشترک دارد. گستردگی این شهرستان ۱۴۳۹ کیلومتر مربع است . شهر ارسنجان در ۱۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز جای دارد. ارسنجان از آب و هوای معتدل بر خوردار است و از جهت باغداری و کشاورزی و دامپروری محیطی مساعد دارد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons