نوشته ها

گزارشی از کارگاه هنرمنبت ومشبک چوب

ارسال شده توسط :

گزارشی از کارگاه هنرمنبت ومشبک چوب

هنر مشبک قدمتی دیرینه دارد. از زمانی که انسانهای اولیه از غارنشینی به یکجا نشینی روی آوردند و از سنگ برای خود چهار دیواری ساختند، برای روشنایی داخل کلبه پنجره ای از پوست حیوان، چوب، برگ یا سنگی که سوراخ سوراخ شده بود، تعبیه کردند. بدین ترتیب ضمن جلوگیری از ورود سرما تا حدی روشنایی کلبه را تامین می کردند. کم کم این سوراخ ها به اشکال هنری تبدیل شد. در دوره های مختلف و با گذر زمان بر کیفیت ان افزوده شد و چوب که به عنوان مصالح اصلی پنجره و درب همیشه بوده است در اشکال مختلف نماین گردید که هنر مشبک نیز یکی از آن اشکال است

امروزه آثار مشبک را بر درها،‌منابر،‌امام زاده ها، مساجد، ظروف فلزی و سفال، که هنرمند به مهارت خاصی آن را مشبک کرده، فلز (آلومینیوم، مس، طلا، نقره)، چوب‌(انواع تخته سه لایی)، استخوان حیوانات (عاج، استخوان شتر،‌استخوان اسب)، چرم، سنگ پلاستیک، یونولیت، فرمیکا، نئوپان و… می توان مشاهده کرد.

حال به سراغ یکی از هنر مندان جوانان سنندجی می رویم که در این حوزه فعالیت دارند و در خصوص هنر مشبک پای صحبت هایش می نشینیم.

لطفا خودتان رو برای خوانندگان ما معرفی کنید؟بنده میلاد پرویزی هستم ۲۱ سال سن دارم و دانشجوی رشته کارشناسی صنایع دستی هستم .

از چه زمانی وارد کار کار هنر منبت مشبک شدید؟ من از کودکی به این هنر علاقه داشتم و از سال ۸۵ زیرنظر استاد بهرام حق بیان به آموزش هنر منبت – مشبک را آموزش دیدم و از سال ۸۸اقدام به ایجاد کارگاه هنر چوب منبت – مشبک نمودم و نزدیک به ۶ سال است که به این هنر به صورت حرفه ای مشغول به کارم وایده های خود را روی چوب ها پیاده می کنم   وی گفت: هنر چوب یکی از زیباترین هنرهااست که تلفیقی از هنر و ایده دست انسان است هنری که ایجاد خلق طرحها روی چوب می توان زیباترین هنرها را از دل چوب ایجاد نمود.

مشوق اصلی شما برای ورود به این کار چه کسی بوده است.مشوق اصلی من در درجه اول خانواده ام و دوم استادم آقای حق بیان بودند وبه دلیل علاقه شدید به این هنر و داشتن استعداد در این حوزه و شرکت در کلاسهای آموزشی صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سنندج وارد کار و هنر منبت و مشبک شدم و قصد دارم این هنر را به صورت حرفه ای ادامه دهم تا این هنر همچون هنرهای منسوخ شده و به دست فراموشی سپرده نشود.

بنده دوست دارم هنر منبت و مشبک را توسعه و آن را زنده نگه دارم چرا که هنری زیبا است که با تلاش می توان هرچه که در ذهن تداعی می شود را برروی چوب طراحی و اجرا نمود.

بیشتر از چه طرحهایی در هنرهای و کارهای خود استفاده می کنید؟بنده بیشتر از طرحهای اسلیمی ، نگارگری و طرحهای منحصر به فرد و سایر هنرهای دیگر استفاده می شود.

اقای پرویزی هنر منبت به چه هنری گفته می شود؟هنر منبت شامل یک تخته یک دست و کشیدن طرح های روی زمینه چوب و زمینه برداری چوب وایجاد طرح برجسته که با انواع مغار های چاقویی که شامل نیم گرد، گلویی، تخت، شفره و… به چوب طرح داده و زمینه برداری ان انجام خواهد شد که به این هنر منبت چوب می گویندو مشبک نیز اجرا و طراحی روی یک لایه چوب ۵ میلی متری و بعد از آن به وسیله کمان اره فضاهای طرح را خالی کرده و برش می دهیم و که روی یک تخته چوب تقریبا ۳ میلی متری چسپانده و سپس با مغار به آن حالت داده می شودکه به ان مشبک گفته می شود.

چه چوب هایی برای هنر مشبک و منبت استفاده می کنیدو دلیل آن چیست؟چوب هایی که در این کار از آنها استفاده میشود باید دارای بافت یک دست و محکم و بدون گره و ترک باشند، این چوب ها شامل چوب در ختان گردو ، گلابی، عناب، راش، می باشد

آیا مردم از این هنر استقبال می کنند؟ متاسفانه خیر البته این هنر هنر زیبایی است ولی به دلیل قیمت بالا و عدم توان خرید مردم خیلی کم از این هنر استقبال می شود اماسعی داریم که این هنر را به صورت های مختلف در نمایشگاهها و فروشگاههای صنایع دستی به نمایش بگذاریم تا مردم نیز بیشتر بااین هنر آشنا شوند.

تاکنون در چه نمایشگاههایی شرکت نموده اید؟ بنده سه دوره در نمایشگاههای توسعه ، اشتغال و کار آفرینی و در نمایشگاه صنایع دستی و سوغات سنندج شرکت نموده ام و در چند روز آینده نیز در نمایشگاه بین المللی تهران در برج میلاد شرکت خواهم نمود .

آیا در این حوزه که فعالیت می کنید مشکلاتی هم دارید؟ بله هر کس در هر حوزه یا حرفه ای و هنری که مشغول است با مشکلاتی هم روبروست من نیز مشکلاتی دارم هنرهای صنایع دستی با توجه بهدرآمد پایین بودن آن نیاز به بازاریابی ووجود بازار چه های صنایع دستی است ، نبودکارگاه مناسب برای فعالیت و تولیدات این هنر نبود تسهیلات کم بهره برای حمایت از هنر مندان و صنعتگران ، فراهم نمودن زمینه های آموزش در کارگاههای کوچک و بزرگ صنایع دستی و هنرهای سنتی از اهم این مشکلات است که نه تنها من بلکه اکثر هنرمندان را دامن گیر خود کرده است و این موجب عدم رغبت برا این هنر و ومنسوخ شدن انها می شود.

سخن آخر شما برای جوانان هم سن وسال خودتون؟ بنده به عنوان یک عضو کوچک جامعه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی به خودم می بالم که در این رشته مشغول به فعالیت هستم و دوستدارم این هنر را ادامه دهم و به جوانان هم پیشنهاد می کنم اگر در رشته، هنر یا صنعتی که مهارت دارند و یا به ان علاقه دارند ان را اامه دهند چراکه هم می تواند ایجاد اشتغال نماید و می تواندبرای فرد در آمد زایی داشته باشدو از این جا از استادم استاد بهرام حق بیان که برای من زحمات زیادی کشیدندتشکر و قدردانی نمایم.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons