نوشته ها

گشایش نخستین جشنواره انار و گردشگری فاروق از ۲۵ مهرماه

ارسال شده توسط :

گشایش نخستین جشنواره انار و گردشگری فاروق از ۲۵ مهرماه

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

نخستین جشنواره انار و گردشگری فاروق از ۲۵ مهرماه تا اول آبان ماه امسال در روستای ۷ هزار ساله فاروق از توابع شهرستان مرودشت برگزار می شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس این جشنواره از روز ۲۵ مهرماه تا اول آبان ماه به منظور پاسداشت روز فاروق و تاریخ ۷ هزار ساله آن و معرفی این روستا به عنوان یکی از چهار روستای هدف گردشگری شهرستان مرودشت و همچنین شناسایی استعدادها و توانمندی های بالقوه و به فعل رساندن آن ها با اقدام و عمل در جهت کاریابی و تحقق اقتصاد مقاومتی برگزار می شود .

در این رابطه امروز جلسه ای در دفتر مدیرکل میراث فرهنگی فارس و با حضور دبیر این جشنواره و اعضای شورای اسلامی فاروق برگزار شد .

در این جلسه دکتر مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با مثبت ارزیابی کردن برپایی چنین جشنواره هایی گفت : میراث فرهنگی همکاری های لازم را برای برپایی این جشنواره خواهد داشت .

وی از اعزام کارشناسان به منطقه جهت مستند نگاری و کارشناس آثار میراث فرهنگی و گردشگری این روستا خبر داد و افزود : در صورتی که آثار ملموس و ناملموس این روستا شرایط ثبت در فهرست ملی را داشته باشد این اداره کل اقدامات لازم را به انجام خواهد رساند .

در این جلسه دکتر کاظم زارع دبیر جشنواره مردمی انار و گردشگری فاروق نیز طی سخنانی با اشاره به آثار تاریخی موجود در این روستا اشاره کرد و افزود : آثار تاریخی این روستا متعلق به قبل و بعد از دوره اسلامی است که می توان به قلعه فاروق و قنات های دو طبقه این روستا نیز اشاره کرد .

همچنین مراسم تعزیه و میراث طبیعی باغستان های انار از جمله میراث معنوی و ناملموس روستا به شمار می رود .

همچنین در این جلسه زارع عضو شورای روستای فاروق و شورای شهرستان مرودشت نیز خواستار ثبت ملی آثار منطقه چون قنات های دو طبقه این روستا و همچنین مساعدت و کمک اداره کل میراث فرهنگی مبنی بر برپایی جشنواره انار و فاروق شده .

وی همچنین گفت : آموزش متقاضیان اقامتگاه های بوم گردی در این روستا یک ضرورت است .

بنابراین گزارش ، معرفی انار فاروق با فرآورده های جانبی  آن به عنوان انار ممتاز استان فارس و زمینه سازی صدور آن با بسته بندی استاندارد ، زمینه سازی گردشگری با احیای جاذبه های طبیعی ، باستانی و مذهبی و ایجاد اقامتگاه های بوم گردی با توجه به معرفی فاروق به عنوان یکی از چهار روستای هدف گردشگر شهرستان مرودشت در میان ۴۶ روستای استان فارس ، پاسداشت روز فاروق و تاریخ هفت هزار ساله آن و تداوم توجه همه جانبه به روز فاروق در سال های آینده ، اشتغالزایی و کار آفرینی با زمینه سازی کارخانه صنایع تبدیل تولید فرآورده های جانبی و همچنین گسترش ساماندهی شده گردشگری و توجه دادن مسئولین به نقش روستاها در اقتصاد بومی و مقاومتی به عنوان یکی از پایگاه های اصلی اقتصاد کشور از جمله اهداف این جشنواره می باشد .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons