نوشته ها

گشت و گذار بهاری در فارس

ارسال شده توسط :

گشت و گذار بهاری در فارس

مسافرانی که ورود به استان فارس را از مسیر شمالی انتخاب کرده اند در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمال شیراز و ۸۰ کیلومتری جنوب آباده به شهرستان خرم بید می رسند .

این شهرستان با گستردگی ۲۷۰۲ کیلومتر مربع   از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستان پاسارگاد، از شرق به بوانات و از غرب به اقلید محدود می شود.

این شهرستان دارای آب و هوای سرد کوهستانی با زمستان های بسیار سرد و یخبندان و تابستان معتدل و خنک است و ارتفاع آن نسبت به سایر شهرهای استان آن را به بام فارس لقب داده است .منابع مهم آب استان فارس از چشمها و رودهای این شهرستان سرچشمه میگیرد و جنگلهای بنه و بادام کوهی و ایل راههای ایل های خمسه و قشقایی که در فصل تابستان به این مناطق میآیند، مورد توجه ایرانگردان و جهانگردان قرار دارد.

خرمبید به واسطه وجود معادن بسیار به عنوان پایتخت سنگ های تزئینی ایران نیز محسوب می شود که با در برداشتن ۲۵۰ اثر تاریخی، یکی از باستانی ترین شهرهای ایران و دارای آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری متعدد از دوران پارینه سنگی، نوسنگی، پیش از تاریخ و اسلامی بوده و این شهرستان را به عنوان پژوهشگاهی برای باستان شناسان درآورده است.

وجود رودهای باستانی همچون پلوار و غارهای پیش از تاریخ و کاروانسراهای متعدد و قلعه های باستانی حکایت از رونق این منطقه تاریخی در ادوار گذشته دارد. این شهرستان از روزگاران قدیم همواره به عنوان یک منطقه چهارراهی و سوق الجیشی مطرح بوده و به عنوان یکی از شهرهای کاروانسرایی ایران مشهور بوده است .

از مهمترین جاذبه های گردشگری و تاریخی شهرستان ابتدا به روستای هدف گردشگری قصر یعقوب می پردازیم :این روستا در کنار کوه قصر یعقوب و دارای چشمه بزرگی است که مسیر نهر آن یکی از سرچشمه های رود کر، پرآبترین رود استان میباشد. در کنار این نهر، بقایای دیواری سنگی از قصر یعقوب دیده میشود این روستا از روستاهای الگو و نمونه هدف گردشگری در استان است.

روستای گردشگری خورجان: این روستای ییلاقی و منحصر به فرد دارای جاذبه های منحصر به فرد توریستی و گردشگری می باشد.این روستا در بخش مشهد مرغاب واقع است و دارای باغات بسیار قدیمی، خانه های زیبا و درختان هزارساله و همچنین چشمه ساران متعدد می باشد از دیگر جاذبه های این روستا می توان به قنات سبزه پوش و آستانه مبارک امامزاده سید محمد حسین اشاره کرد.

روستای گردشگری شهیدآباد: این روستا دارای جاذبه های ارزشمند تاریخی از دوران مختلف تاریخ است.همه ساله جشنواره های عشایری و سنتی نوروزی استان فارس در این روستا برگزار می شود واز ویژگی های منحصر به فرد روستا این است که با تقدیم بیش از ۴۲ شهید به نظام مقدس جمهوری در کشور بی نظیر است.

امامزاده شهدا : بقعه این امامزاده از نظر سبک معماری و ویژگیهای خاص، مهم ترین اثر تاریخی- مذهبی شمال فارس به شمار میرود و شاخص ترین بنای تیموری در سطح استان می باشد .در بعضی از منابع موجود به نام امامزاده ابراهیم خرمی از آن یاد شده و در ۴ کیلومتری جنوب صفا شهر قرار دارد.

چهارطاقی ها: در مجاورت مجموعه تاریخی امامزاده شهداء یکی از منحصر به فرد ترین چهارطاقی های ایران وجود دارد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این چهارطاقی نشانگر مرکزیت و اعتبار سیاسی و مذهبی شهر باستانی خرمه در دوران مختلف تاریخی بوده است.چهار طاق مذکور از سنگ لاشه، ساروج و گچ ساخته شده است.در شهرستان خرم بید ۷ چهارطاقی منحصر به فرد وجود دارد که از جمله آن ها می توان به چهارطاق عباس آباد در بخش مشهدمرغاب و چهارطاقی مشکان، قاضیان و قشلاق در بخش مرکزی نام برد که متعلق به دوران های مختلف تاریخی اعم از ساسانی، اوایل اسلامی و میانه اسلامی می باشد.

کاروانسرای خرم بید: این اثر یکی از کاروانسراهای منحصر به فرد قاجاری استان فارس بوده و در مرکز صفاشهر واقع گردیده است . از خصوصیات بارز این بنای ارزشمند می توان به چهار ایوانه بودن، قرینه سازی، سنگتراشی در ازارها، طاق های قوسی ، عرقچین و تزئینات آجری در سر درب ،حجره های متعدد، اصطبل ها و انبارهای مختلف نام برد.

کاروانسرای شاه عباسی شهید آباد: این اثر ارزشمند تاریخی که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است در یک کیلومتری غرب روستای شهید آباد واقع در ۲۰ کیلومتری جنوب صفاشهر، مرکز شهرستان خرم بید می باشد. این کاروانسرا که دارای وسعت تقریباً ۳۶۰۰ متر مربع می باشد یکی از کاروانسراهای مهم ایران در زمان صفویه بوده و به کاروانسرای شاه عباسی شهرت دارد. کاروانسرا دارای حجره ها، اصلبل ها، انبارها و حیات مرکزی می باشد که معماری بسیار زیبایی را به خود گرفته است. در مجاورت این بنا یکی از منحصربه فرد ترین پل های باستانی ایران بر رود پلوار مشاهده می گردد که در ضلع غربی بنا جهت عبور و مرور کاروانیان استقرار یافته است.

سد باستانی خرم بید: این سد از منحصر به فرد ترین سد های دوران هخامنشیان و دوران باستان می باشد و در مجاورت تنگ حنا بنا شده و شیوه معماری و ساخت آن هنوز هم در احداث سد های امروزی کاربرد دارد.

قصر سرخ بهرام گور: در مرکز صفاشهر، اثری چشمگیر است که به قصر سرخ بهرام گور مشهور است. این اثر که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است یکی از آثار شاخص دوران ساسانی می باشد. مردم محلی این بنا را به عنوان یکی از قصرهای هفت گانه بهرام گور می دانند. از دیگر مناطق گردشگری منحصر به فرد خرم بید می توان به منطقه نمونه گردشگری چشمه بنان با جاذبه ها و محیط بسیار زیبا و همچنین سرآسیاب در بخش مشهد مرغاب و تفرجگاه کوه های چنارو، بیدستان، قدمگاه دلونظر، و از آثار تاریخی آن می توان به روستای تاریخی مشکان، قاضیان، عباس آباد، مسجد جامع اشاره کرد.

گلیم-جاجیم-معرق سنگ- رودوزیهای سنتی-گبه- فرش از مهم ترین صنایع دستی و سوغات و نان سنتی-قورمه-نان تیری-آش محلی گیاهی وآش شولی از غذاهای محلی خرمبید است .

 

محمد کاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons