نوشته ها

گشت و گذار بهاری در فارس

ارسال شده توسط :

گشت و گذار بهاری در فارس

((اگر دوستدار طبیعت بکر و زیبایید مسیر اقلید را انتخاب کنید))

مسافرانی که قصد سفر به شیرازه فرهنگ و تمدن ایران زمین را دارند اگر مسیر شمالی استان را انتخاب کرده اند بر سر دو راهی تاریخ و تمدن و طبیعت قرار می گیرند . و اگر علاقه بیشتری به طبیعت گردی و دیدن زیبایی های شگفت انگیز خلقت و چشمه سارها و آبشارها هستند مسیر ورود خود به استان را از شهرستان اقلید انتخاب می کنند .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس شهرستان اقلید با وسعت ۷۱۴۶ کیلومتر مربع ، واقع در مناطق کوهستانی و سرسبز فارس و دارای آب هوای سرد و زمستانی است . این شهرستان ، در چهار راه اصلی استان های فارس ، اصفهان ، کهگیلویه و بویر احمد و یزد قرار گرفته و معروف به « کلید فارس » می باشد.   شهرستان اقلید بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای سه بخش مرکزی ، سده و حسن آباد و چهار نقطه شهری اقلید ، سده ، دژکرد ، و حسن آباد میباشد و بر اساس آخرین تحقیقات مرکز پژوهشهای آستان قدس رضوی ، مسیر عبور کاروان حضرت امام رضا (ع) و قدمگاه آن حضرت اعلام گردیده است که علاوه بر جنبه طبیعت گردی بر جنبه گردشگری مذهبی شهرستان می افزاید . این شهرستان از شمال با شهرستان آباده ، از شرق با شهرستانهای خرمبید و پاسارگاد ، از جنوب با شهرستانهای مرودشت ، سپیدان و یاسوج و از غرب با استانهای کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان همسایه است. شهر اقلید در ۲۲۰ کیلومتری شمال شرقی شیراز قرار دارد .

جاذبه های گردشگری شهرستان اقلید در یک نگاه:

کتیبه و حوضچه دختر گبر ، تنگ براق و کتیبه ساسانی ، چشمه محمد رسول الله ( ص ) ، قدم گاه امام رضا (ع) سِده ، چشمه گور بهرام آسپاس ، تفرجگاه چغر سیاه ، چشمه بالنگان ، قله بِل ، تپه کوشک زر ، قلعه و تپه مهر علی فارسی ( سِده )، قلعه شهر آشوب ( روستای شهرآشوب ) ، تل دِه وَرون ( خنجشت ) ، گردشگاه فیمَنی ، حمام پهلوانی ، قلعه کافوری ساسانی ( روستای کافتر ) ، کاروانسرای شاه عباسی ، شکارگاه بصیران ، غوره دان حسن آباد ، چشمه چهل شهیدان دژکرد ، چشمه بالنگان ( روستای حاجی آباد ) ، چشمه آب باریک ( ۶ کیلومتری روستای آب باریک ) ، دریاچه آب شیرین کافتر ، استودان های باستانی ، مسجد جامع اقلید ، امام زاده سید محمد ( ع ) ، امامزاده عبدالرحمن( ع ) ، امامزاده زینب خاتون ( س ) ، امامزاده زبیده خاتون ( س ) ، امامزاده اسماعیل (ع) ، امامزاده شمس الدین محمد (ع) ، امامزاده ابراهیم (ع) خنجشت .

جاذبه های طبیعی :

چشمه محمد رسول ا…(ص):

این چشمه در جنوب غربی شهر اقلید و در فاصله ۵ کیلومتری آن قراردارد .این چشمه که از زیر یک تپه سنگی و خاکی می جوشد پس از ورود به یک حوضچه از طریق نهری کوچک باغهای اطراف را آبیاری می کند .نام قدیمی این چشمه رودخانه شکاب بوده که طی ۱۰۰ سال گذشته به چشمه محمد رسول الله(ص) مشهور شده است .

قدمگاه امام رضا(ع) سِده :

قدمگاه سِده ، چشمه ای پرآب در میان درختان انبوه و سر به فلک کشیده است و از مناظر زیبا و دست نخورده استان فارس به شمار می رود . این مکان در فصل تابستان ، گردشگاه مردم اقلید و شهرستان های دور و نزدیک است . موقعیت این چشمه برای ایجاد تأسیسات پذیرایی بین راهی بسیار مناسب است .درحال حاضر چشمه فوق پس از انباشت دریک حوضچه بخشی از زمین های اطراف را آبیاری می کند.

چشمه گور بهرام :

این چشمه در ۵۵ کیلومتری اقلید و در نزدیکی روستای آسپاس قرار دارد . به باور برخی از مردم ، بهرام گور در هنگام شکار در آن     فرو رفته است. بیشهزارهای سرسبز، قلعه بهرام گور و کوه شکارگاه از دیگر مکانهای دیدنی در کنار چشمه گور بهرام به شمار میروند.

چشمه جوتو :

این چشمه درمجاورت جاده آسپاس شهرستان اقلید دردامنه ارتفاعات کوه حسینی قرارگرفته ومنطقه ای مناسب برای تأسیس پارک جنگلی وایجادگردشگاه است .

چشمه بالنگان:

چشمه حاجی آباد (بالنگان)باجلوه های بسیارزیبا وتفرجگاهی درمنطقه ای به وسعت سه کیلومتر درمحدوده شهرستان اقلیدقرار دارد.

پارک انقلاب (چشمهسار چُغُر سیاه):

پارک انقلاب در کنار چشمهای پر آب، توسط شهرداری اقلید ساخته شده و از مهمترین اماکن گذراندن ایام تعطیل و اوقات فراغت اهالی شهر در فصل بهار و تابستان است که به دلیل آب و هوای ییلاقی از شهرستانهای همجوار و حتی یزد نیز مردم به این محل میآیند.

دریاچه آب شیرین کافتر :

این دریاچه یکی از پدیدههای طبیعی و زیبای شهرستان اقلید است و زیستگاه طبیعی پرندگان مهاجر و محل پرورش ماهیهای کپور و آمور میباشد. وجود چشمهسارها و قناتهای گوناگون افزون بر ایجاد چشماندازهای زیبا و دیدنی، زمینه مساعدی را برای پرورش ماهی قزلآلا فراهم کرده است.

کوه سفید :

این کوه مطابق جهت عمومی زاگرس ازشمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است و۳۹۴۳ متر ارتفاع بلندترین نقطه شهرستان اقلید است که درشمال شرقی استان قراردارد.

شهر دژ کرد :

در حدفاصل میان کاکان قراردارد که از چشم انداز طبیعی زیبا برخوردار است .این محل در طول سال مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. این روستا در فاصله ۱۰ کیلومتری تنگ براق قرار دارد فراوانی آب های سطحی کیفیت مناسب پوشش گیاهی ، درختان جنگلی و آب هوای مطبوع کوهستانی از ویژگی های ارزشمندی است که این منطقه را در شمار یکی از جاذبه های طبیعی استان قرارداده است.

 

جاذبه های تاریخی و باستانی شهرستان اقلید :

 

حوض دختر گبر و کتیبه پهلوی:

در مرکزشهر اقلید درسینه کوهی ازدل سنگ فضایی سه پله ای تراشیده شده که در وسط آن گودالی به ارتفاع ۳۰ سانتی متر حفرشده و مشهور به دختر گبر است . در یکی از دیواره های این مکان کتیبه ای به خط پهلوی ساسانی در فضایی به طول ۲ متر و عرض ۸۸ سانتی متر کنده شده است.

تنگ براق و کتیبه ساسانی :

تنگ براق یکی از روستاهای های بسیار زیبا و خوش آب و هوای اقلید است که در ۱۱۰ کیلومتری شهر اقلید جای دارد. در کنار این روستا تنگهای در میان انبوه درختان سر به فلک کشیده با چشمههای گوناگون و رودخانهای خروشان همراه با غارهای زیبا، آبشارها، آبچکها و ستونهای آهکی معلق وجود دارد و مناظر بدیع و چشمنوازی را به وجود آوردهاند.

در دره زیبای تنگ براق، سنگنبشتهای باستانی به خط پهلوی ساسانی برجای مانده است.

 

جاذبه های مذهبی :

 

امامزاده سید محمد(ع) :

بارگاه مقدس امامزاده سید محمد(ع) در ۸۵ کیلومتری اقلید و در دامنه کوهی بلند و مشرف بر دریاچه زیبای کافتر قرار دارد که در فصول بهار و تابستان، اهالی اقلید و شهرستانهای همجوار و نیز عشایر منطقه برای زیارت و استفاده از آب و هوای سالم آن چند روزی را در این محل میگذرانند.

مسجد جامع صفوی :

در این مسجد کتیبه چوبی مربوط به سال ۸۴۹ هـ.ق موجود می باشد که منبر منبت کاری شده آن نیز مربوط به دوران صفوی در سال ۱۰۰۸ هـ.ق است .

صنایع دستی و سوغات شهرستان اقلید :

قالی ، گبه ، گلیم ، منبت ، معرق و رو دوزی سنتی از صنایع دستی شهرستان اقلید است و سوغات معروف اقلید ، گردو است .

 

محمدکاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons