نوشته ها

گلیم فارس در ارگ کریم خانی پهن می شود

ارسال شده توسط :

گلیم فارس در ارگ کریم خانی پهن می شود

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

در آستانه روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری نمایشگاهی از فرهنگ و هنر مردم فارس با عنوان نخستین نمایشگاه فارس در یک نگاه فردا در ارگ کریم خانی در شیراز برگزار می شود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس ، این نمایشگاه با برپایی سیاه چادرهای عشایری و غرفه های صنایع دستی در ارگ کریم خانی در تاریخ ۲۹ شهریور ماه تا ۲ مهر ماه برگزار می شود که در این نمایشگاه غرفه های صنایع دستی از تمامی شهرستانها ی استان در رشته های منبت ، قلم زنی ، خاتم کاری ، بافته های داری ، گبه ، گره چینی و رند بافی برپا و دیگر آثار هنری هنرمندان فارس در معرض دید عموم قرار می گیرد .

گفتنی است در این نمایشگاه شهرستان های کازرون ، اقلید ، پاسارگاد ، جهرم ، زرین دشت ، سپیدان ، سروستان ، فراشبند ، قیروکازرین ، لامرد ، مهر ، نوآباد ممسنی ، رستم ، کوار و خرامه به صورت کاملاً تخصصی دست بافته های داری از جمله گلیم های خوش رنگ و خوش طرح خود را در معرض دید عموم قرار می دهند .

بنابراین گزارش گلیم فارس دست بافتی است داری و دورویه که هردوروی آن پود رو و قابل استفاده می باشد .

در گلیم های دو رویه استان فارس پودها ایجاد کننده نقوش هستند .

گلیم بافی در فارس بیشتر به شیوه چاک دار و برروی دار افقی بافته می شود . طوایف مختلف ایل قشقایی از معروفترین بافندگان گلیم می باشند . اصالت نقوش , مرغوبیت , مواد اولیه پشم , رنگ طبیعی گیاهی از ویژگیهای گلیم فارس است .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons