نوشته ها

گنجی نهفته در دل شهر تاریخی یزد

ارسال شده توسط :

گنجی نهفته در دل شهر تاریخی یزد

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ))

آسیاب وزیر یکی از زیباترین آسیاب های یزد جانی دوباره می یابد.

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، محمود ادیبان معاون میراث فرهنگی اداره کل از مرمت و بازسازی یکی از مهمترین آسیاب های شهر تاریخی یزد خبر داد.

این مقام مسئول در این باره گفت: آسیاب وزیر که در دل بافت تاریخی در محله کوشک نو شهر یزد قرار دارد که  فاصله بسیار اندکی از بناهای تاریخی چون دروازه کوشک نو و برج و باروی شهر یزد و  خانه لاریها و زندان اسکندر و …. دارد.

وی در ادامه آسیاب وزیر را گنجی پنهان در دل شهر تاریخی یزد خواند که همچنان شاهرگ حیاتی بافت تاریخی و مهمترین قنات یزد از قلب آن می گذرد و آنرا به تپش وامی دارد.

این مقام مسئول یاد آور شد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با توجه به اهمیت این بنای تاریخی اقدام به مرمت و بازسازی آن نموده است.

ادیبان در خصوص مرمت این بنا افزود: مرمت های انجام شده در آسیاب وزیر شامل احیا و بازسازی ورودی آسیاب، بیرون آوردن آوار، مرمت راه آب و آواربرداری و مرمت تنوره آسیاب بوده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی در خصوص قنات این آسیاب تاریخی عنوان کرد: آب مورد نیاز جهت آسیاب وزیر از قنات تاریخی زارچ تامین می شود که این قنات به همراه تمام سازه های آبی متصل و هم پیوند به قنات زارچ به ثبت جهانی رسیده است.

وی آسیاب وزیر را از نظر جاذبه تاریخی و گردشگری بسیار با ارزش و اهمیت خواند و ابراز امید واری کرد که با بازدید گردشگران داخلی و خارجی، این بنای ارزشمند تاریخی به جهانیان معرفی خواهد شد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons