نوشته ها

یادمان آرامگاه هنرمند نامی کورد سید علی اصغر کردستانی به زودی ساخته خواهد شد

ارسال شده توسط :

یادمان آرامگاه هنرمند نامی کورد سید علی اصغر کردستانی به زودی ساخته خواهد شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان))

یادمان آرامگاه سید علی اصغر کردستانی خواننده نامی واقع در روستای صلوات آباد سنندج پس از طراحی، بر روی آرامگاه ساخته خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان طی بازدید سید محسن علوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان، صلواتی بخشدار مرکزی سنندج، اعضای کمیته فنی میراث فرهنگی استان و ابراهیمی دهیار روستای صلوات آباد سنندج از مقبره سید علی اصغر کردستانی، مقرر شد، اداره کل میراث فرهنگی استان نسبت به طراحی و ساخت یادمان آرامگاه این هنرمند بزرگ اقدام نمایند.

استاد سید علی اصغر کردستانی در سال ١٢۶٠ شمسی در روستای صلوات آباد، نزدیک سنندج، به دنیا آمد. وی از نوجوانی به مکتب یکی از مشایخ بزرگ دینی سنندج رفت و پس از چند سال تلمذ در آن مکتب، در قرائت قرآن به استادی رسید و به خاطر صدای خوش و رسایی ، که داشت شهرت و آوازه اش از زادگاه و سرزمین مادری اش فراتر رفت. صفای باطن و فروتنی سید، افزون به حسن و موهبت خدادادی صدایش، دل های مشتاقان بی شماری را تسخیر کرد و آنجاکه انسانی بی تکبر و بخشنده بود و نغمه های روح پرورش را بی دریغ نثار دوستانش   می کرد، دیری نپایید که به محافل انس و به ویژه مجالس خوانین و بزرگان کردستان راه یافت . در همین محافل و مجالس بود که شیفتگان بسیاری را در حلقه ارادت خویش در آورد و به تشویق یکی از آنها که از خاندان آصف دیوان، و از خوانین معروف سنندج بود، به تهران آمد و صفحاتی را به فارسی و کردی ضبط کرد. لحن محزون و بسیار دلنشین و وسعت صدا و تحریرهای ریز پی در پی در صدای اوج، از ویژگی‌های آواز استاد سید علی اصغر کردستانی است. آوای جان‌سوز و دلنشین او حتی شنوندگانی را که به زبان کردی آشنا نیستند و مفهوم آواز‌ها و ترانه های او را نمی‌دانند، مجذوب و محظوظ میکند. وی در سال ١٣١۵ وفات یافت و در زادگاه خود، صلوات آباد، به خاک سپرده شد.

ساخت یادمان آرامگاه این خواننده گرانقدر از طرف اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان در راستای ارج نهادن و معرفی بیشتراین هنرمند گرانمایه است.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons