نوشته ها

یزد، مهیای آخرین بازدید ارزیابان یونسکو

ارسال شده توسط :

یزد، مهیای آخرین بازدید ارزیابان یونسکو

(( میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ))

پس از ارسال پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد و تأیید اولیه آن، ارزیابان یونسکو در شهریور ماه سال جاری برای آخرین مرتبه از بافت تاریخی یزد بازدید خواهند نمود و نظریه نهایی را اعلام می نمایند.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد محمدمهدی شرافت ضمن اشاره به حضور ارزیابان یونسکو در یزد اظهار داشت: یزد بزرگ ‌ترین شهر تاریخی کشور مهیای حضور ارزیابان یونسکو در شهریور ماه شد تا اولین بافت تاریخی ایران در فهرست جهانی یونسکو به ثبت برسد و این گروه از ارزیابان یونسکو برای بررسی نخستین کاندید شهرهای تاریخی ایران در یونسکو برای آخرین مرتبه به دیار بادگیرها سفر می کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد افزود: با توجه به حضور این گروه برای بررسی شهر تاریخی یزد، اقداماتی به صورت فوق‌العاده در بافت تاریخی شهر یزد در حال انجام است و همه بسیج شده‌ایم تا بزرگ ‌ترین شهر تاریخی زنده کشور را برای حضور ارزیابان یونسکو آماده نماییم.

وی خاطرنشان ساخت: در برنامه کوتاه مدت دستگاه های متولی شهری و میراث فرهنگی استان یزد سه تعهد برنامه ریزی گردیده بود که هم اکنون برای حضور ارزیابان یونسکو این تعهدات به سرانجام رسیده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: نشانه‌ گذاری عرصه و حریم ثبتی، انتخاب یک محله ‌نمونه به عنوان الگو و پایلوت و ایجاد پایگاه پژوهشی در شهر تاریخی یزد از جمله تعهداتی بودند که باید تا قبل از حضور ارزیابان یونسکو به سرانجام می‌رسیدند و خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده و همراهی مسئولین استانی و کشوری این تعهدات به بهترین نحو صورت پذیرفت.

شرافت عنوان کرد: بافت تاریخی یزد یک بافت منحصر به فرد است. اگر کسی بخواهد یک شهر تاریخی و زنده اسلامی را به واقع ببیند باید به یزد سفر کند. یزد، ترکیب بسیار درست مسجد، حسینیه، امامزاده، بازار، حمام و بافت های تاریخی است که خوشبختانه هنوز زنده است و ما تلاش کردیم تا با کمترین دخالت آن را برای پذیرایی از میهمانان آماده کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد اظهار امیدواری کرد: با ثبت جهانی یزد، برای ایرانیان به خصوص مردم یزد که همیشه و در تمام طول این مسیر پر فراز و نشیب همراه و یار مسئولین و کارشناسان این اداره کل بوده اند، افتخاری بزرگ کسب می گردد که در طول سالیان متمادی، یادگاری از این نسل برای آیندگان خواهد بود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons