نوشته ها

یک روز در کنار بارگاه قدسی امامزاده شاه میر حمزه (ع)

ارسال شده توسط :

یک روز در کنار بارگاه قدسی امامزاده شاه میر حمزه (ع)

((مسوول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس))

بنای امامزاده شاه میر حمزه (ع) در 18 کیلومتری شرق سوریان از توابع شهرستان بوانات و در روستای بزم واقع شده است .  مسوول روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : بنای این امامزاده مربوط به دوره دیلمی می باشد که بنای اولیه از جنس خشت بوده و به مرور زمان براثر بارندگی فراوان خشت ها فرو ریخته و به جای آن از آجر استفاده شد و ترمیم و مرمت گردیده است . محمد کاظم بهادری پور گفت : امامزاده دارای دو گنبد به ارتفاع حدود 11 متراست که سطح بیرونی گنبد در سال های اخیر تحت نظر میراث فرهنگی فارس کاشیکاری شده است و دارای ایوانی به ارتفاع 30/8 متر می باشد که در قسمت داخلی گنبد 32 عدد کتیبه نصب شده است که بر روی آن ها کلمات لا اله الا الله ، محمد رسول الله ، علی و لی الله نوشته شده است و در ضلع غربی داخلی گنبد تعداد 9 عدد از همین کتیبه ها وجود دارد که 2 عدد از آن ها از روی کتیبه اصلی کپی شده و در محلی نصب شده است و در همین محل در ضلع غربی سه عدد کتیبه به خط عربی موجود است که تاریخ سنه 953 بر روی آن نوشته شده است .

وی افزود : ضریح امام زاده از جنس چوب می باشد که دو عدد کتیبه بر روی آن حک شده که نام استاد و تاریخ ساخت ضریح را نشان می دهد .در ضلع غربی ضریح  نیزسنگی وجود دارد که بر روی آن اشعاری با حروف ابجد اینگونه نوشته شده است  :

این سنگ که دور سر این تاجور است                        حسن عمل زیر والا گوهر است

جستم زخرد که سال تاریخش چیست                        گفت که قرآن ، جدول آب زر است

بهادری پور در ادامه گفت : امامزاده دارای دو عدد درب ورودی در جنوب و غرب می باشد . بر روی درب جنوبی که از جنس چوب است کلمات لا اله الا الله ، محمد رسول الله ، علی ولی الله حق ( حقا )حکاکی شده است و در قسمت ورودی ( دارالحفاظ ) در ضلع غربی ، درب چوبی منبت کاری شده ای موجود است که بر روی آن تاریخ سنه 953 حک شده است . وی اضافه کرد: بنای کنونی امامزاده دارای یک گنبد مدور به ارتفاع تقریبی ۱۶ متر است که سبک طاق مدور آن عیناً به قیصریه بازار لار شباهت دارد. دور تا دور طاق در فواصل معین کتیبه های کوچکی از خط کوفی تزیینی قرار گرفته و دارای سه شاه نشین در جهات شمال، جنوب و شرق است و محوطه امام زاده عبارت است از فضای نسبتاً بزرگی که درختان چنار کهنسال آن حاکی از آن است که حداقل از هفتصد سال پیش امامزداه مورد توجه مردم بوده است. درب ورودی حیاط امامزاده نیز در سمت غرب قرار دارد که در سردر آن بخشی از نفیس ترین نمونه های گچ بری آثار هنری قرن دهم هجری باقی مانده است . تناسب عجیب و خوش حالت اسلیمی‌ها با نقوش بدیع و زنده و صحنه های جاندار نزاع شیر و آهو علاوه بر این که حاکی از چربدستی هنرمندان است به وضعی خیال انگیز مبین هیجانات و مظاهر روحی مردم در سواحل کویر است. در ضلع دست راست ورودی اشعاری بر قطعه سنگی منقور است که نصب آن به دستور میرزا محمدحسین وزیر صورت گرفته و تاریخ آن معادل با مجموع حروف ابجدی این مصرع (بحمدالله دعای خیر حاصل) یعنی سال ۱۰۷۴ است. درب قدیمی امامزاده با آیه هایی از قرآن که به صورت برجسته بر آن نقش گردیده ،گچ بری های بسیار زیبا،درب خاتم کاری از آثار دوران صفوی که بر گرداگرد چهارچوب آن با خط ثلث زیبایی اسامی دوازده امام کنده کاری شد ه ، معجر چوبی کنده کاری شده که به دستور شاه عباس بزرگ (۹۹۴ – ۱۰۳۸) ساخته شده است و اشعار نقرشده برآن تاریخ ساخت را در سنه ۱۰۰۷ و به دستور شاه عباس اول چنین نشان می دهد:

 چو فیض لـم یزلی است این،تو نیز تاریـخش       اگر طلـب کنی از ( فیض لـم یزل ) دریاب

وگچ بری جرزها ی یکی از شاه نشین های داخل حرم که بیانگر این است که قبل از پادشاهی شاه عباس کبیر گچ بری‌ها تهیه شده و بیت زیر تاریخ آن را نشان می دهد:

به اهـتمـان هـمام الا نام گشـت تمـام          به سال نهصد و پنجاه و سه به فتح و ظفر

همه وهمه از زیبایی های بنای امامزاده می باشد. بنای امامزاده حمزه (ع) به شماره 266 و در سال 1315 هجری شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .این مکان مقدس همواره شاهد حضور شیفتگان ودلدادگانی است که برای کسب فیض از بارگاه مطهر آن امامزاده عظیم الشان راهی آن دیار می شوند.

محمدکاظم بهادری پور

مدیر روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons