نوشته ها

یک شب درکنار عشایر فارس

ارسال شده توسط :

یک شب درکنار عشایر فارس

((گزارشی از تور گردشگری انجمن خانه فرهنگ جاودان به مناسبت روز جهانی جهانگردی))

امین طباطبایی مدیر خانه فرهنگ جاودان گفت: از آنجا که يکی از ابزارهای ايجاد ارتباط فرهنگی و نيز حمايت از خرده فرهنگ‌ها و جوامع محلی، توسعه گردشگری با محوريت جوامع محلی است و همچنين سازمان جهانی گردشگری، شعار “گردشگری و توسعه جوامع محلی” را برای سال 2014 برگزيده است، خانه فرهنگ جاودان با همکاری اداره کل ميراث فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری فارس به مناسبت روز جهانی جهانگردی يک بازديد آموزشی- ترويجی برای آشنايی اعضای خود با عشاير و جامعه محلی منطقه دشمن‌زياری در شهرستان ممسنی ترتيب داد تا ضمن شناخت ويژگی‌های جامعه محلی منطقه، با کمک عکس برداری و نيز معرفی آن جامعه به عموم مردم، تلاشی برای رونق گردشگری روستايی و عشايری در شهرستان ممسنی باشد.

وی در تشریح این سفرگفت گروه  بعد از ظهر از شیراز حرکت کرد وپس از طی مسافتی برای استراحت شبانه در منطقه تنگ تیر ودر کنار عشاير کوچ‌رو که به همراه گله‌های بزرگ گوسفند و چهارپايان خود مستقر شده بودند،توقف کرد  و مدت زمان طول شب در مجاورت چندين خانواده عشايری سپری شد. صدای گوسفندان همراه با آوای نی چوپانان و نيز موسيقی کاروان عروسی‌ای که در چند روستا بالاتر مراسم عروسی را به پايان برده بودند و در حال بردن عروس به خانه بخت بودند، همراه با هوای خنک و تميز کوهستان در کنار حرارت شعله‌های آتش کوچکی که در کنار چادرها بر پا شده بود، به علاوه صرف قهوه‌ای داغ، روايت روز نخست سفر است.

در روز دوم، در سحرگاهان، عشاير پس از دوشيدن گوسفندانی که در شب پيش زايمان کرده بودند، به مسير کوچ ادامه دادند که البته چند ساعت بعد، آن‌ها را در طول جاده، دوباره ملاقات کرديم.

پس از خوردن صبحانه که همراه با نوشيدن چای جوشيده بر روی آتش بود، در ادامه سفر، از يکی از روستاهای تاريخی منطقه که بافت سنگی سنتی خود را همراه با سقف‌هايی که بر روی تيرک‌های چوبی استوار ايستاده بودند، همراه با درهای چوبی بزرگ قديمی و حياط‌های ديوارچين شده با سنگ لاشه حفظ کرده است، بازديد کوتاهی به عمل آمد. هم‌زمان با ورود گروه، در روستا يک عروسی سنتی نيز جريان داشت که مردان همراه با نوای موسيقی ساز و دهل، مشغول چوب‌بازی و رقص چوب بودند که شوق و شور شرکت کنندگان در سفر را برانگيخت.

پس از آن ، در مسير رسيدن به شهر نورآباد، از روستای جنگلی بوان گذر کرديم. درختان کهنسال گردو و انار که در اطراف جاده، سر در هم کرده‌اند و در گرمای تابستان، با کمک آبشارهای کوچکی که از ديواره کوه جاری هستند، هوای مطبوع خنکی را برای اهالی و بازديدکنندگان پديد می‌آورند. دستفروش‌هايی با سينی‌های انار و گردودر اطراف جاده در کنار جويبارهای جاری، بر جاذبه‌های اين روستا افزوده‌اند.

افراد گروه در بازدید از جاذبه های مختلف نورآباد با شور وشوق عکاسی وتصویر برداری کردند.

   امین طباطبایی گفت : خانه فرهنگ جاودان از سال1384 با هدف ايجاد ارتباط فرهنگی ميان اقوام ايرانی از طريق معرفی ميراث معنوی آنها به يکديگر بنيانگذاری و آغاز به کار کرده است و تا به امروز در زمينه شناخت و شناساندن و پاسداری از ميراث فرهنگی مادی ، معنوی و طبيعی ايران‌زمين و ايجاد ارتباط فرهنگی ميان اقوام ايرانی و برنامهريزی و توسعه علمی فرهنگ گردشگری فعاليت نموده است.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons