نوشته ها

۱۰ اقامتگاه بوم گردی در روستای قلعه بالای شاهرود راه اندازی شده است

ارسال شده توسط :

۱۰ اقامتگاه بوم گردی در روستای قلعه بالای شاهرود راه اندازی شده است

((میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان))

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: بیش از ۱۰ اقامتگاه بوم گردی در روستای قلعه بالای بخش بیارجمند شاهرود، به واسطه برگزاری جشنواره‌های گردشگری راه اندازی شده است.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» در حاشیه برگزاری جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور، افزود: برگزاری جشنواره سفر به توران در بهار و جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور در اواخر تابستان و پاییز سالهای اخیر و ورود مسافران و گردشگران به این مناطق و معرفی این جاذبه ها، باعث شده است تا افراد محلی اقدام به برپایی اقامتگاههای بوم گردی کنند.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون دو اقامتگاه بوم گردی در رضاآباد خارتوران نیز فعال است، گفت: این جشنواره ها نقش موثری در معرفی قابلیت های گردشگری بخش بیارجمند داشته و زمینه جذب گردشگران خارجی را نیز فراهم کرده اند و بر این اساس، سالانه ۵۰ گردشگر خارجی از قلعه بالا بازدید می‌کنند.

وی یکی دیگر از نقاط قوت برگزاری این جشنواره‌ها را معرفی و عرضه صنایع دستی و سوغات مناطق روستایی عنوان کرد و افزود: این جشنواره ها در اشتغالزایی و افزایش توان اقتصادی روستائیان نقش موثری دارند.

وی گفت: برگزاری این جشنواره‌ها باعث شده، علاوه بر جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها، روند بازگشت روستائیان از شهرها به زادگاه خود افزایش یابد.

وی تعداد بازدیدکنندگان از جشنواره سفر به زیستگاه زاغ بور را بیش از ۳۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: علاوه بر بازدید از جاذبه‌ها، بسیاری از سوغات و صنایع دستی روستاهای منطقه از جمله سوزن دوزی روستای قلعه بالا، گلیم رضا آباد، برگه زردآلو، مربای انجیر، انار، انواع رب و ترشیجات و … به طور قابل توجهی به فروش رفت.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود با تاکید بر اینکه اثرات جشنواره یک روزه نیست و در بلند مدت اثر مثبت خود را نشان می‌دهد، افزود: افزایش تعداد اقامتگاه‌های بومی، اشتغالزایی، افزایش گردش مالی در مناطق روستایی، احیای صنایع دستی و هنرهای بومی از جمله مزایای بلند مدت برگزاری این جشنواره هاست.

وی گفت: برگزاری این جشنواره ها بهانه ای برای یادآوری قابلیت های گردشگری روستاها و مناطق کمتر معرفی شده است. 

هفتمین جشنواره گردشگری “سفر به زیستگاه زاغ بور” دیروز جمعه دوم مهرماه در روستای هدف گردشگری قلعه بالا بخش بیارجمند شهرستان شاهرود و پارک ملی توران با هدف آشنایی گردشگران با قابلیت‌های گردشگری طبیعی از جمله “پرنده نگری” در بخش بیارجمند، بازدید از روستاهای هدف گردشگری قلعه بالا، دزیان و گیور و مشاهده حیات وحش پارک ملی توران از جمله زاغ بور و گور خر آسیایی برگزار شد.

زاغ بور یکی از گونه پرندگان آندمیک ایران است که زیستگاه اصلی آن منطقه خارتوران واقع در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود است.

اقامتگاه های بوم گردی در ساختاری بومی به گردشگران خدمات اقامتی و رفاهی ارائه می‌کنند.

«قلعه بالا» در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و ۲۴ کیلومتری شهر بیارجمند واقع شده است.

 

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons