نوشته ها

۱۷ اردیبهشت ماه و در یکی از وسیع ترین زیستکره های جهان جشنواره گردشگری سفر به توران برگزار می شود

ارسال شده توسط :

۱۷ اردیبهشت ماه و در یکی از وسیع ترین زیستکره های جهان جشنواره گردشگری سفر به توران برگزار می شود

(( میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان شاهرود ))

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: چهارمین جشنواره گردشگری “سفر به توران” در بیار جمند برگزار می‌شود.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» افزود: این جشنواره هفدهم اردیبهشت ماه امسال در روستای هدف گردشگری رضا آباد بخش بیارجمند برگزار می شود.

  وی هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی گردشگران با جاذبه‌های طبیعی شهرستان به ویژه منطقه نمونه  گردشگری رضا آباد بخش بیارجمند عنوان کرد و گفت: این جشنواره با همکاری بخشداری، اداره پارک ملی توران و  شورای اسلامی و دهیاری روستای رضا آباد برگزار می‌شود.

حسنی با بیان اینکه شهرستان شاهرود از ظرفیت بالایی در زمینه برگزاری تورهای طبیعت ‌گردی برخوردار است، گفت: حضور گردشگران و بهره مندی جوامع محلی از مواهب گردشگری و صنعت توریسم، بهترین انگیزه برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی است.

وی با اشاره به اینکه این منطقه بزرگترین منطقه تحت حفاظت سازمان محیط زیست کشور است، گفت: توران از نظر پوشش گیاهی از تنوّع بالایی برخوردار است و در میان گونه های جانوری آن برخی از نادرترین گونه ها مانند یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی و پرندگانی همچون زاغ بور و هوبره دیده می‌شود.

حسنی افزود: در مجموعه روستاهای این منطقه طوایف و ایلات مختلفی سکنی دارند و بافت گلیم، توبره، پلاس، سوزن دوزی و تهیه البسه محلی از جمله صنایع دستی مردم این منطقه است.

زیستکره توران با بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار وسعت دومین ذخیره گاه زیستکره جهان از نظر وسعت محسوب می شود که از سه قسمت پارک ملّی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده تشکیل شده است. این منطقه در قسمت جنوبی جاده تهران – مشهد و در قسمت شمال شرقی دشت کویر قرار دارد.

 

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons