نوشته ها

۲۵ اثر تاریخی فارس ثبت ملی شد

ارسال شده توسط :

۲۵ اثر تاریخی فارس ثبت ملی شد

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : ۲۵ پرونده ثبتی آثار تاریخی استان فارس در فهرست ملی جای گرفت .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس دکتر مصیب امیری گفت : از ۲۵ پرونده ارسالی به تهران تمامی آثار در فهرست ملی قرار گرفتند که از این تعداد ۱۲ پرونده متعلق به خانه های تاریخی در شیراز می باشد .

وی افزود : خانه های تاریخی موسوی ، احمد حجت ، بذر افشان ، شاهوران ، شکرا… زمانی شافی ، اعتماد غلامی ، کامکار ، کریم طالبان فرد ، کشمیری ، منصوری و صیفی در شیراز همچنین خانه آیت الهی در لارستان هم اینک ثبت ملی شدند .

به گفته وی ، از دیگر آثاری که در فهرست ملی جای گرفتند می توان به بقعه پنج شیر و تپه بتر بایگان در فیروز آباد ، تپه بئرگال در گراش تل سپیدک یا خانه اربابی در زرین دشت ، تل قلات مشایخ و جدول شیرین و فرهاد در ممسنی ، همچنین حمام گازرون در جهرم ، طاق اسکرو در شیراز ، مجموعه سر چاه تلخ در جهرم و محوطه دشت قنبری سروستان و محوطه و بقایای چهار طاقی تنگ آب شیراز و نقوش صخره ای کوه کهتون و خاتون بوانات اشاره کرد .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه کرد : با ثبت این ۲۵ اثر تاریخی در فهرست ملی تعداد آثار ملی شده فارس به ۲ هزار و ۸۹۱ اثر می رسد که همچنان فارس رتبه نخست کشوری را در تعداد آثار ثبتی دارد .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons