نوشته ها

۳۲ هزار اثر تاریخی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

ارسال شده توسط :

۳۲ هزار اثر تاریخی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

سرپرست صندوق احیاء و بهره ‌برداری از اماکن تاریخی فرهنگی کشور گفت: ایران اسلامی دارای آثار تاریخی بی ‎شماری است که تاکنون ۳۲ هزار اثر تاریخی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

محمدرضا پوینده در شورای اداری شهرستان خمین اظهار داشت: با توجه به برآورد میراث فرهنگی کشور بیش از یک میلیون اثر تاریخی در ایران شناسایی شده است.

وی افزود: از میزان آثار تاریخی شناسایی شده در ایران توانسته‌ ایم ۳۲ هزار بنا در فهرست آثار ملی و ۱۹ اثر نیز در فهرست یونسکو ثبت کنیم که باید با ثبت و شناسایی دیگر آثار تاریخی در راه معرفی و حفظ آنها گام برداریم.

سرپرست صندوق احیاء و بهره‌ برداری از اماکن تاریخی فرهنگی کشور تصریح کرد: ایران مهد تمدن‌ ها بوده و از این لحاظ با داشتن آثار تاریخی و فرهنگی و معنوی بسیار یکی از غنی ترین کشورهای جهان بوده که یک ظرفیت ویژه و بی ‌نظیر است.

پوینده با اشاره به ذخایر فرهنگی و معنوی کشور گفت: همه استان‎ های کشور دارای نمونه‎ ها و ذخایر ارزشمندی از تمدن کهن و آثار باستانی بی نظیری هستند که باید با استفاده از ظرفیت درست و تمام عیار آنها گردشگری داخلی و بین المللی را تا سطح بالایی رونق داد.

وی بیان کرد: امروزه به گردشگری به عنوان یک صنعت نگاه می‎شود چرا که رونق آن ارز آوری بالایی دارد، برخی آثار تاریخی از دوران باستان، سنگ ‌نگاره‌ های تیمره خمین بوده که متعلق به ۴۰ هزار سال قبل بوده و نمونه‎ های کمی از سنگ ‌نگاره‌ ها در ایران دیده می‌شود.

سرپرست صندوق احیاء و بهره ‌برداری از اماکن تاریخی فرهنگی کشور خاطر نشان کرد: صندوق احیای بناهای تاریخی وظیفه شناسایی و احیاء و بهره ‌برداری مکان‌های تاریخی را دارد که کار پسندیده‎ ای بود، احیای بناهای تاریخی چه به صورت خصوصی چه به صورت مشاعی دارای اصول متفاوتی است که با توجه به ظرفیت بالای بخش خصوصی سعی شده از این بخش بیشتر استفاده شود و این بخش نیز استقبال خوبی از این طرح کرده است.

پوینده اضافه کرد: دولت مجوز احیاء و بازسازی ۲۶۹ بنای تاریخی را صادر کرده و با همتی که برای حفظ و نگهداری بناهای تاریخی وجود دارد ۵۰۰ بنای دیگر نیز شناسایی شده که با دریافت مجوزهای مربوطه، عملیات احیای آنها شروع می‎شود.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons