نوشته ها

۶۴ شیء تاریخی اهدایی به اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی رونمایی شد

ارسال شده توسط :

۶۴ شیء تاریخی اهدایی به اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی رونمایی شد

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی))

۶۴ شیء تاریخی اهدایی به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با حضور فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خراسان رضوی، کارشناسان میراث فرهنگی و جمعی از خبرنگاران رسانه های مختلف رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، این اشیاء توسط چند شهروند به این اداره کل اهداء شده و قدمت این اشیاء به یک هزار سال قبل باز می گردد و متعلق به اواخر دوره غزنویان و طول دوره سلجوقیان است.

این اشیاء شامل پیه سوز، جا شمعی، پیاله، جاوداتی، هاون، آبریز، انبر و … می باشد که بعد از شش ماه فعالیت توسط یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی به این اداره کل اهداء شد.

سرهنگ سید مهدی حسینی در حاشیه رونمایی از این اشیاء گفت: خوشبختانه استان خراسان رضوی دارای انجمن های میراث فرهنگی متعدد و دوستداران فرهنگ، هنر و تاریخ این مرز و بوم است و این اشیاء با همکاری دوستداران میراث فرهنگی شناسایی و به این اداره کل اهداء شده است.

وی با بیان اینکه استان خراسان رضوی دارای ۱۰ هزار نفر علاقه مند به میراث فرهنگی می باشد که غالبا عضو انجمن های میراث فرهنگی استان هستند گفت: در این میان دوستداران میراث فرهنگی شامل برخی از مقامات دولتی از جمله استاندار، فرمانداران، شهرداران، مدیران و مسئولان و در روستاها نیز دهیاران می شود که به این موضوعات توجه ویژه ای دارند.

وی ضمن قدر دانی از اهداء کنندگان این اشیاء تاریخی گفت: کار این افراد ارزشمند است و مطمئنا این افراد تشویق و حمایت خواهند شد و سعی خواهیم کرد که حق الکشف نیز به این افراد پرداخت شود.

سرهنگ حسینی ادامه داد: در هر روستا بین ۵تا۷ نفر عضو انجمن میراث فرهنگی هستند و این افراد به دلیل علاقه مندی که به موضوعات مرتبط با میراث فرهنگی و تاریخ و تمدن ایران زمین دارند به محض اطلاع از وجود آثار و اشیاء تاریخی مراتب را به میراث فرهنگی اعلام و یگان حفاظت میراث فرهنگی با حضور در محل نسبت به تحویل این اشیاء اقدام می کند.

محود طغرایی باستان شناس و کارشناس ارشد میراث فرهنگی نیز در این خصوص گفت: این اشیاء شامل لوازم روشنایی، لوازم آشپزخانه ای و لوازم آبخوری است که بررسی ها نشان می دهد متعلق به یک هزار سال پیش است و مربوط به اواخر دوره غزنوی و طول دوره سلجوقیان است.

وی گفت: این اشیاء باید در آزمایشگاه مرمت شوند که خوشبختانه استان خراسان رضوی دارای آزمایشگاه مدرن مرمت اشیاء تاریخی است که این آزمایشگاه در موزه بزرگ خراسان واقع در بوستان کوه سنگی قرار دارد و این اشیاء برای مرمت به این آزمایشگاه منتقل خواهند شد.

وی با بیان اینکه بررسی ها در خصوص این اشیاء همچنان ادامه دارد گفت: حدس اولیه ما این است که این اشیاء مربوط به پناهگاه باشد و از آنجائیکه خراسان در طول دوران مختلف تاریخی با حمله اقوام و گروه های مختلف همراه بوده است این احتمال وجود دارد که این اشیاء مربوط به پناهگاه باشد.

طغرایی همچنین به وجود یک شیء تاریخی در میان این اشیاء اشاره کرد که متعلق به سه هزار سال قبل از میلاد است و گفت: این شی ء که یک ظرف دست ساز مربوط به دوره مفرغ می باشد، برای گرم کردن مواد غذایی استفاده می شده است.

وی خاطر نشان کرد: این اشیاء از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار است و اقدام شهروندان در اهداء این اشیاء تاریخی و با قدمت ، اقدام بسیار ارزشمندی است و امیدواریم این گونه اقدامات تداوم یابد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons