نوشته ها

۷۶ اثر صنایع دستی فارس نشان ملی و بین المللی دارد

ارسال شده توسط :

۷۶ اثر صنایع دستی فارس نشان ملی و بین المللی دارد

(( میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس ))

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس گفت : ۷۶ محصول صنایع دستی استان فارس دارای نشان ملی و بین المللی است .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس زهرا الحمدی در جمع خبرنگاران رسانه های استان فارس از برگزاری سومین دوره اعطای نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در شیراز خبر داد و گفت : سومین دوره اعطای نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی استان های جنوب کشور به مرکزیت و دبیری استان فارس از ۲۰ تا ۲۲ دی ماه در شیراز برگزار می گردد .

به گفته وی ، در این برنامه استان های جنوبی کشور شامل : فارس ، هرمزگان ، بوشهر ، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان حضور دارند .

معاون هنرهای سنتی فارس در خصوص معیارهای ارزیابی هنرهای سنتی و صنایع دستی گفت : مرغوبیت و استفاده از مواد اولیه مرغوب در حد استاندارد ، اصالت که نشانگر هویت ، فرهنگ و ارزش های سنتی هر منطقه ، زیبا شناسی سنتی ، نو آوری در طراحی و تولید ، قابلیت عرضه در بازار و کاربردی بودن محصولات از جمله معیارهای دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی بشمار می رود .

الحمدی با بیان اینکه نشان ملی متعلق به یک اثر است و از مزایای آن حضور این محصولات در نمایشگاه های داخلی و خارجی و اهداء تسهیلات و برند سازی است افزود: در سال ۱۳۹۰ ، ۲۱ اثر در فارس نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی را دریافت کردند . همچنین در سال ۹۲ این تعداد به ۴۴ اثر رسید .

وی ادامه داد : هنرهایی چون گلیم بافی ، کاشی هفت رنگ ، منبت ، نمدمالی ، سراجی سنتی ، معرق ، نقاشی پشت شیشه ، ساخت احجام فلزی ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نشان ملی دریافت کردند .

وی همچنین با بیان اینکه تا کنون ۱۱ محصول صنایع دستی استان نشان بین المللی مهر اصالت یونسکو را کسب کرده اند افزود : خاتم ، دست بافت های داری ، ساخت سازهای سنتی ، گلیم قشقایی ، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله هنرهای سنتی استان هستند که نشان بین المللی دریافت کردند .

وی به برپایی سومین دوره اعطای نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی اشاره کرد و گفت : با فراخوانی که برای هنرمندان در سراسر استان ارسال شده است ، همچنین با همکاری بخش خصوصی و تشکل هایی که در حوزه صنایع دستی فعال هستند امیدواریم امسال تعداد آثاری که در فهرست آثار دریافت کننده نشان ملی قرار می گیرند افزایش یابند .

معاون اداره کل میراث فرهنگی فارس افزود : طبق پیش بینی های صورت گرفته و با توجه به تمدید مهلت ارسال آثار دست کم ۱۰۰ اثر از استان فارس در فهرست ملی به ثبت خواهد رسید .

وی با بیان اینکه در حال حاضر هنرمندان صنایع دستی استان تا ۲۰ آبان ماه فرصت دارند محصولات و تولیدات دست ساز خود را برای شرکت در سومین دوره اهداء نشان ملی مرغوبیت ارسال نمایند تاکید کرد : امید است هرچه سریعتر هنرمندان محصولات خود را تا تاریخ تعیین شده در شیراز به معاونت صنایع دستی استان و در شهرستان ها به دفاتر نمایندگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری تحویل دهند .

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود : طبق پیش بینی های صورت گرفته در نظر داریم نمایشگاه دائمی از محصولاتی که نشان ملی و بین المللی صنایع دستی را به خود اختصاص دادند را در ساختمان معاونت صنایع دستی استان واقع در شیراز بلوار سیبویه راه اندازی کنیم .

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons