نوشته ها

۸۰۰۰ میلیارد تومان صنایع ‌دستی در کشور تولید می‌شود

ارسال شده توسط :

۸۰۰۰ میلیارد تومان صنایع ‌دستی در کشور تولید می‌شود

((میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان))

مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کشور در حاشیه افتتاح خانه صنایع دستی استان گلستان گفت: سالانه و بر اساس آمار ۸ هزار میلیارد تومان صنایع دستی در کشور تولید می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امورفرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، کامران سبز میدانی در حاشیه افتتاح خانه صنایع ‌دستی در گرگان اظهار داشت: این میزان تولید صنایع ‌دستی در کشور اسمی است و باید به قیمت تولید و فروش صنایع دستی نیز توجه کرد. وی افزود: در مجموع در کشور ۳۰۰ رشته و زیر رشته در صنایع دستی شناسایی و ثبت شده‌ است که ۳۷۰ هزار نفر در آن مشغول به فعالیت هستند و از این تعداد تنها ۷۰ هزار نفر بیمه شده‌اند.

مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: از مهمترین حمایت‌های بخش صنایع دستی بیمه هنرمندان است که متاسفانه کسری بودجه ۴۷۰ میلیارد تومانی در این بخش داریم و خوشبین هستیم این کسری بودجه تا پایان تیرماه جبران شود تا ۲۰ هزار نفر صنعتگر دیگر بیمه شوند. سبز ‌میدانی با اشاره به افتتاح خانه صنایع ‌دستی در استان گلستان گفت: با افتتاح این خانه صنایع ‌دستی فضایی ایجاد شد که توان صنایع‌ دستی استان را به همه کسانی که به استان سفر می‌کنند بشناسانیم و یک چرخه تولید ایجاد کنیم که علاوه بر تولید به خلاقیت و نوآوری تولید کنندگان نیز کمک کند.

به گفته وی، با افتتاح این خانه بخش خصوصی و تشکل‌ها نیز با تمرکز در این مرکز به منظور حمایت از تولید کنندگان و عرضه محصولات به دیگر استان‌ها و خارج از کشور حضور پیدا می‌کنند. سبز ‌میدانی تاکید کرد: معاونت صنایع‌ دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دنبال حمایت‌ هایی است که با تسهیلات کم بهره به هنرمندان و صنعتگران کمک کند و در این راستا با توافقی که با صندوق کارآفرینی امید انجام داد ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: با این تسهیلات می‌توان در تولید و بازار فروش رقابت‌هایی ایجاد شود که به چرخه فروش کمک کند و در تولید نیز موثر باشد، در همین راستا چندین نمایشگاه داخلی و خارجی نیز در نظر گرفته شده است. سبز‌میدانی گفت: با معاون رئیس جمهور در حوزه روستایی نیز توافق شد تا در طرح‌هایی که از سوی روستاها عملیاتی می‌شود کمک انجام شود و امیدواریم با این اقدامات مانند سال گذشته بتوانیم چرخه تولید را از سراشیبی به سمت افزایش اشتغال، احیاء کارگاه‌ها و فعالیت جوانان سوق دهیم.

وی با بیان اینکه جلوی بازار کشورهای دیگر را در عرضه صنایع‌دستی در کشور نمی‌توان گرفت گفت: کنترل بازار کشورهای دیگر از سوی دستگاه‌های کنترل کننده باید انجام شود و ما فقط می‌توانیم در بخش صنایع‌دستی فضایی رقابتی ایجاد کنیم و با کاهش قیمت تمام شده کیفیت کالاها را بالا ببریم.

مدیرکل دفتر آموزش و حمایت از تولید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار کرد: در سال گذشته تقویت کارگاه‌های صنایع دستی را دستور کار داشتیم و امسال بالا بردن کیفیت تولیدات را مد نظر قراردادیم، به عنوان مثال در استان گلستان فرآیندی در حال اتفاق است تا گلستان به عنوان استان پایلوت ابریشم معرفی شود.

وی افزود: صنایع‌دستی کشور از جمله صنایع‌دستی‌ است که در کشورهای دیگر شناخته شده و ثابت است اما در بخش کیفیت باید کار شود و کیفیت تولیدات را بالا برد و همچنین با کار خلاقانه و نگاه سفارشی حلقه‌های مفقوده را کنار هم بگذاریم.

سبز‌میدانی افزود: در مجموع در کشور ۷۰ تا ۸۰ صنایع دستی منسوخ شده داریم که نساجی از مهمترین آن‌ها است و به همین دلیل امسال به عنوان نساجی نامگذاری شده است. او اذعان داشت: برخی رشته ها بازار و مصرفی ندارند اما وظیفه ما احیاء آن است، در کاشان، اصفهان و ایلام این کار انجام شده است. وی در ادامه گفت: در سال گذشته ۱۵۲ میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی داشتیم و امسال نیز پیش‌بینی می شود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد اما آمار صحیح باید از گمرک گرفته شود.

این مقام مسوول کشوری تاکید کرد: ارزش افزوده صنایع دستی را هیچ کالایی ندارد و ما نیز به دنبال وارد کردن بخش خصوصی و سرمایه‌گذار هستیم، در ۲ سال اخیر روند خوبی طی شد و بخش خصوصی نیز تا حدی وارد میدان شد. وی با اشاره به کشورهای هدف صادرات صنایع‌دستی گفت: هر سال یک کشور مد نظر قرار می‌گیرد اما بیشترین سهم را در صادرات صنایع‌دستی عراق دارد و کشورهای کانادا، آمریکا و کشورهای آفریقایی مانند الجزایر، تونس و مراکش نیز بازار هدف ما هستند. سبزه‌میدانی اظهار کرد: صادرات چمدانی یکی از مشکلاتی است که سبب می‌شود میزان صحیح صادرات صنایع‌دستی به دست نیاید و برای حل مشکل نیز رایزنی‌هایی انجام شده است.

گفتنی است ، مدیر کل حمایت از تولید صنایع دستی کشور، که برای افتتاح خانه صنایع دستی گلستان درگرگان به این استان سفر کرده، طی بازدید دو روزه از کارگاه های صنایع دستی درشهرستان های استان نیز بازدید به عمل آورده و مسائل و مشکلات هنرمندان استان و همچنین روال تولید محصولات صنایع دستی را بررسی خواهند کرد.

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons