نوشته ها

44 درصد از صنایع دستی فارس را عشایر تولید می کنند

ارسال شده توسط :

44 درصد از صنایع دستی فارس را عشایر تولید می کنند

((مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس))

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس با بیان مطلب فوق گفت : با نگرشی به پیشینه تاریخی ، فرهنگی و هنری این استان و آثار تاریخی به جای مانده از دوران قبل به خوبی می توان دریافت که استان فارس از روزگاران کهن مهد پرورش هنرمندان ، فرهنگوران و صنعتگران کارآمد و چیره دست بوده است. دکتر مصیب امیری افزود : زنان و مردان این سرزمین با سرانگشتان هنرمندشان آثار بسیار ارزشمندی را با صفای دل و روح پاک تولید کرده و می کنند و سبب اعتلای فرهنگی و هنری این استان می گردند و. هر یک از جوامع سه گانه عشایری ، روستایی و شهری سهم خاصی را در ارائه صنایع دستی استان دارند به طوری که 44 درصد از صنایع دستی فارس را عشایر تولید می کنند. وی خاطر نشان کرد :در استان فارس بخش وسیعی از تولیدات صنایع دستی به هنرهایی تعلق می گیرد که خاص زندگی ایلات و عشایر  بوده و به صورت خانگی تولید شده و یا به  صورت   غیر متمرکز توسط تولید کننده ها در روستاها تولید می شود و این گروه را دست بافته های داری تشکیل می دهند که گنجینه ای از طرح ها و نقش ها می باشد .

مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفت : بر پایه شواهد  موجود  هنر قالی بافی در فارس به قرن ها  پیش باز می گردد و این هنر از دیرباز در بین فرش شناسان ، تاجران ایران و جهان به علت مرغوبیت و منحصر بفرد بودن از شهرت و ویژگی خاصی برخوردار بوده است و سرزمین فارس با برخورداری از وسعت پهناور و پراکندگی ایلات مختلف عشایر قشقایی ، خمسه ، بر توسعه هنر قالی بافی تاثیر بسزایی داشته است .

 امیری مراکز  مهم  قالی بافی در استان را آباده ، نی ریز ، بوانات ، فیروزآباد ، کازرون و روستاهای تابعه آنها نام برد و گفت :از ویژگی های قالی استان فارس می توان به استفاده از رنگ های گیاهی در رنگرزی مواد اولیه ،بهره گیری از نقوش هندسی و نقش مایه های اصیل ،استفاده از مواد اولیه طبیعی نظیر پشم و پنبه اشاره کرد. وی گلیم، گبه، جاجیم ، سیاه چادر ، مفرش ،  سفره ،چنته  (چنته دست بافته ای است به شکل کیسه برای حمل اشیایی چون زیور آلات شخصی , آینه , لوازم دوخت و دوز و ) ،رند بافی ،چرخ بافی ،شیشه درمه بافی (. تولیدات بافته شده با این شیوه در عشایر ایل قشقایی نظیر خورجین , جاجیم , چنته و..)،مفرش ،اویی بافی و وارونه چین بافی را از تولیدات مختلف دست باف های عشایر فارس دانست و افزود عشایر فارس بیشترین سهم را در تولید و صادرات فرش های دست باف دارند.

محمد کاظم بهادری پور                                                                                                                                                                      روابط عمومی

۰


نوشتن یک نظر

Show Buttons
Hide Buttons